Trupa lui Cristi Achim, cea mai tare din parcare!

joi, 12 octombrie 2006

BC Rm. Vâlcea – West Petrom Arad 90-49

După câţiva ani în care la Rm. Vâlcea s-a construit cu multă migală o echipă de baschet masculin, iubitorii sportului cu mingea la coş din oraşul nostru nu au ratat săptămâna trecută debutul în Divizia A al acestei grupări. Ca şi-n Cupa României, în runda inaugurală a primei ligi, desfăşurată sâmbătă, 7 octombrie, jucătorii pregătiţi de Cristian Achim au primit replica formaţiei arădene West Petrom, altădată o forţă pe plan naţional, dar care a ajuns acum în coada clasamentului. Aşa cum era de aşteptat, diferenţa netă de valoare dintre BC Rm. Vâlcea şi West Petrom Arad, observată de toată lumea încă din „dubla” pe care cele două echipe au jucat-o în primul tur al Cupei României, a ieşit şi de data aceasta în evidenţă. Fără a produce vreo surpriză neplăcută suporterilor, vâlcenii s-au instalat la conducerea partidei încă din primele minute şi nu au mai cedat iniţiativa până la final. Ce-i drept, elevii lui Cristian Achim au intrat mai greu în ritmul jocului, dar şi-au regăsit apetitul ofensiv o dată cu scurgerea timpului, iar diferenţa de scor de pe tabela de marcaj a crescut treptat numai în favoarea lor. Astfel, la sfârşitul primului sfert, BC Rm. Vâlcea conducea deja cu 21-7, pentru ca la pauza mare avantajul să crească până la 41-19, rezultat la care bineînţeles că nu se mai putea pune problema echipei învingătoare. Totuşi, vâlcenii au continuat să joace bine, să facă spectacol şi-n cel de-al treilea sfert, fără a neglija, desigur, scorul, care-a ajuns înaintea ultimelor zece minute de joc să fie de 64-32 pentru trupa noastră. În ciuda faptului că antrenorul Cristian Achim le-a oferit posibilitatea şi rezervelor să joace în sfertul final, vâlcenii au evoluat în aceeaşi notă ca şi-n precedentele trei mini-reprize. Au câştigat şi acest sfert, iar tabela de marcaj a „îngheţat” la 90-49 pentru BC Rm. Vâlcea, diferenţă cât se poate de evidentă prin prisma jocului prestat de cele două formaţii. Succesul la 41 de puncte, un avantaj aşadar mai mare decât în partida din Cupa României, a adus echipei pregătite de Cristian Achim locul 1 în clasamentul Diviziei A după desfăşurarea meciurilor din runda inaugurală. Au punctat pentru echipa pregătită de Cristian Achim: Nikola Radmanovac (28 puncte), Vladimir Milosevic (12), Zoran Mladenovic (10), Mădălin Nicolae (10), Lucian Călin (8), Igor Ratkovic (8), Tiberiu Pogăceanu (4), Claudiu Alionescu (4), Gabriel Hallai (4) şi Vasile Ştefan (2). A mai jucat Rareş Paşca.