|sâmbătă, mai 8, 2021
  • Follow Us!

Programul evenimentelor dedicate Zilei Imnului Naţional 25 – 29 iulie 2014 

Ion Gigi Matei

 

Programul evenimentelor dedicate Zilei Imnului Naţional

25 – 29 iulie 2014

Vineri, 25 iulie

11.00 – Primăria municipiului (holul et. I)

• vernisajul expoziţiei de fotografii ”Timpurile Râmnicului”, autor Paul Balanca

17.00 – Scena de pe Splaiul Independenţei

• trupe şi interpreţi locali / program al Liceului de Arte ”Victor Giuleanu” / formaţia TRITON – Oana şi Alex (muzică populară şi de petrecere)

21.15 – Parcul Mircea cel Bătrân

• Festivalul de Film ”Cinevil” – ed. a IV-a – ceremonia de deschidere (participă Irina Margareta Nistor) / proiecţie ”Closer to the Moon” (invitat special: regizorul Nae Caranfil)

Sâmbătă, 26 iulie

8.00 – Stadionul CSM II

• ”Cupa Imnului” la fotbal copii

10.00 – 13.00 – lacul din Zăvoi

• demonstraţie / expoziţie de navomodele a Palatului Copiilor Râmnicu Vâlcea

11.00 – Parcul Zăvoi

• Târgul Meşterilor Populari din România (ceremonia de deschidere)

16.00 – Colegiul Economic

• ”Cupa Imnului” la ”Streetball” (baschet în 3)

17.00 – Scena de pe Splaiul Independenţei

• trupe şi interpreţi locali / Adrian Ivan / Anne-Mary / The dAdA / Ami / Bere Gratis

17.00 – Consiliul Judeţean (Galeria ”Constantin Iliescu”)

• vernisajul expoziţiei de artă plastică ”Fantezii Estivale”

18.00 – Muzeul de Artă ”Casa Simian”

• vernisajul expoziţiei de pictură Victoria Cornelia Dediu

19.00 – Muzeul de Artă ”Casa Simian”

• vernisajul expoziţiei artiştilor plastici Vitalie Butescu şi Corneliu Drăgan Târgovişte

20.00 – Muzeul de Istorie

• vernisajul expoziţie de fotografie a Fotoclubului ”Floarea de Colţ”

21.00 – Parcul Mircea cel Bătrân

• Festivalul de Film ”Cinevil” – ed. a IV-a – proiecţie ”Sunt o babă comunistă” (invitaţi speciali: regizorul Stere Gulea şi actriţa Luminiţa Gheorghiu) / proiecţie ”Selfie” (invitaţi speciali: Cristina Iacob, regizor şi actorul Vlad Logigan)

24.00 – Galeriile ”Artex”

• Salonul Judeţean de Artă al Filialei Râmnicu Vâlcea a UAP din România

Duminică, 27 iulie

09.00 – 20.00 – Parcul Zăvoi

• Târgul Meşterilor Populari din România  – ziua a II-a

12.00 – Teatrul ”Anton Pann”

• Teatru de păpuşi: ”Cei trei purceluşi”

16.00 – Parcul Zăvoi (la ”Bârlog”)

• ”Cupa Imnului” – acrobaţii cu bicicleta

17.00 – 20.00 – lacul din Zăvoi

• demonstraţie / expoziţie de navomodele a Palatului Copiilor Râmnicu Vâlcea

17.00 – Scena de pe Splaiul Independenţei

• trupe şi interpreţi locali / Tatiana Mărcoianu / Nicoleta Mihăilă / Alessia / Corina / Spitalul de Urgenţă

19.00 – Filarmonica ”Ion Dumitrescu” (Sala ”Lahovari)

• Spectacolul ”Summer nights” cu Corul ”Euphonia” – piese şi prelucrări corale din coloane sonore de film, precum şi prelucrări ale unor melodii celebre din muzica americană a anilor ’40–’60

21.00 – Parcul Mircea cel Bătrân

• Festivalul de Film ”Cinevil” – ed. a IV-a – proiecţii filme realizate de studenţii UNATC / proiecţie ”Planşa” (invitaţi speciali: regizorul Andrei Gheorghe şi producătorul Dan Chişu)

Luni, 28 iulie

 

11.00 – sediul Serviciului Judeţean Vâlcea al Arhivelor Naţionale

• simpozion: Imnul Naţional – simbol al identităţii româneşti (organizatori: Serviciul Judeţean Vâlcea al Arhivelor Naţionale, Forumul Cultural al Râmnicului, Asociaţia Seniorilor din Educaţie, Ştiinţă şi Cultură)

17.00 – Piscina ”Enigma”

• ”Cupa Imnului” la înot copii

17.00 – Scena de pe Splaiul Independenţei

• Rapsodia Vâlceană / Neli Pleantă / Mariana Ionescu Căpitănescu / Ionuţ Dolănescu şi Doiniţa

18.00 – Stadion CSM II

• ”Cupa Râmnicului” la fotbal – semifinale

19.00 – Filarmonica ”Ion Dumitrescu” (Sala ”Lahovari)

• Spectacolul ”Magia operei” cu Orchestra simfonică a Filarmonicii (arii şi uverturi celebre)

Marţi, 29 iulie

 

10.00 – Primăria municipiului (Sala de Consiliu)

• Şedinţa festivă a Consiliului Local Municipal

10.30

• Procesiune pe traseul Primăria municipiului – Biserica ”Toţi Sfinţii” – Casa Memorială ”Anton Pann” – Parcul Zăvoi (cu participarea Fanfarei ”Gabriel Chaborschi”)

11.00 – Parcul Zăvoi (la fântână)

• ceremonial religios şi militar / alocuţiuni / intonarea Imnului Naţional ”Deşteaptă-te, române” (cu participarea Corului ”Euphonia” al Filarmonicii ”Ion Dumitrescu”)

12.00 – 14.00 – lacul din Zăvoi

• demonstraţie / expoziţie de navomodele a Palatului Copiilor Râmnicu Vâlcea

17.00 – Scena de pe Splaiul Independenţei

• trupe şi interpreţi locali / program al Liceului de Arte ”Victor Giuleanu” / Prometeu / Gelu Voicu şi orchestra / Recital extraordinar Ştefan Bănică jr.

18.00 – Stadion CSM II

• ”Cupa Râmnicului” la fotbal – finala mică şi finala mare

22.00 – focuri de artificii

Leave a Response