|vineri, decembrie 4, 2020
  • Follow Us!

Programul manifestărilor dedicate aniversării a 623 de ani 

Programul manifestărilor dedicate aniversării a 623 de ani

de la prima atestare documentară a municipiului Râmnicu Vâlcea

Joi, 19 mai

9.00 – 9.30 – Holul Direcţiei Judeţene Vâlcea a Arhivelor Naţionale
Vizionarea expoziţiei “Documente şi personalităţi râmnicene”
9.30 – 9.50 – Sala de lectură a Direcţiei Judeţene Vâlcea a Arhivelor Naţionale
Film documentar “Râmnicul în imagini”
10.00 – 11.30 – Sala de festivităţi a Direcţiei Judeţene Vâlcea a Arhivelor Naţionale
Simpozion pe tema “Râmnicul – identitate şi personalitate culturală”

“Floralia” – Ediţia I
11.00 – 11.45 – Str. Regina Maria – Str. Ştirbei Vodă
Carnavalul florilor / Participă preşcolari din municipiu
12.00 – 13.00 – Parcul Zăvoi “La Bârlog”
“Primăvara oraşului meu” – spectacol susţinut de preşcolarii din grădiniţele din municipiu
În perioada 19 – 21 mai, în Parcul ” Arh. Antonio Copetti” din faţa Casei Sindicatelor, în Scuarul Mircea cel Bătrân – “La Ceas” şi în Parcul Zăvoi – “La bârlog” vor fi organizate expoziţii de flori cu vânzare.

13.00 – Parcul Zăvoi – lac
Demonstraţie navomodele

17.00 – Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul”
Colocviu pe tema „Tendinţe în amenajările peisagistice urbane” / Parteneri: Grădina Botanică din
Bucureşti, Universitatea Craiova şi Regia de Administraţie a Domeniului Public şi a Fondului Locativ
Craiova, Biblioteca Judeaţenă „Antim Ivireanul” Vâlcea.
“Ikebana” – expoziţie realizată de Grădina Botanică Bucureşti

18.00 – Parcul Zăvoi “La Bârlog”
Concert de fanfară – Fanfara “Gabriel Chaborschi”

Vineri, 20 mai

10.00 – 11.15 – Sala de Consiliu a Primăriei municipiului
Şedinţa solemnă a Consiliului Local Municipal cu tema “20 mai – sărbătoarea de suflet a râmnicenilor” / prezintă alocuţiuni Cetăţenii de Onoare ai Râmnicului, acad. Răzvan Theodorescu (“Un simbol al sud-estului european – Sfânta Mânăstire Cozia”) şi scriitorul Dinu Săraru (“Râmnicul meu”), precum şi prof. univ. Florentin Smarandache (“Amintiri despre Râmnic”); vizionarea filmului documentar “Suvenir citadin”.
10.45 – 11.15 – Municipiul Râmnicu-Vâlcea
Ştafeta sportivă / Participă studenţii Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport a Universităţii “Spiru Haret” Râmnicu Vâlcea
11.15 – 12.00 – Piaţeta Primăriei Municipiului Râmnicu Vâlcea
Sosirea ştafetei sportive, întâmpinată de Fanfara “Gabriel Chaborschi”, de Fanfara şi de trupa de majorete a Liceului de Artă din Piteşti
Arborarea drapelului Râmnicului
Raportul sportivilor vâlceni către conducerea Primăriei Municipiului Râmnicu Vâlcea şi a Consiliului Local
Demonstraţii sportive: fotbal, baschet, arte marţiale etc. / studenţii Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport a Universităţii “Spiru Haret”
12.00 – piaţeta Primăriei municipiului Râmnicu Vâlcea
Plecarea procesiunii solemne pe traseul Primăria municipiului – Biserica “Toţi Sfinţii” – Scuarul Mircea cel Bătrân
12.15 – Biserica “Toţi Sfinţii”
Arborarea drapelului / Ceremonial religios / La procesiune se alătură Parada medievală, Teatrul Municipal “Ariel”, Ansamblul folcloric al copiilor din Insula Salamina – Grecia şi Ansamblul folcloric al elevilor “Dor” din Băbeni
12.45 – 13.30 – Scuarul “Mircea cel Bătrân”
Moment artistic “IO, MIRCEA VOIEVOD” / Teatrul Municipal Ariel
Paradă medievală
Cascadorii ecvestre
13.30 – 15.00 – Scuarul “Mircea cel Bătrân”
Concerte de muzică populară susţinute de Ansamblul folcloric al copiilor din Insula Salamina – Grecia şi Ansamblul folcloric al elevilor “Dor” din Băbeni
15.00 – 16.30 – Parcul Mircea cel Bătrân
Concert de muzică populară susţinut de orchestra “Rapsodia Vâlceană”
16.30 – 18.00 – Consiliul Judeţean, Galeria “Constantin Iliescu”
“Vâlcea artistică”, ed. a XV-a – Finala Concursului Judeţean de Creaţie “Vâlcea artistică”
Vernisajul expoziţiei de artă realizată cu câştigătorii festivalului de creaţie
Festivitatea de înmânare a diplomelor câştigătorilor celei de a XV-a ediţii a secţiunilor creaţie literară, plastică, fotografie etc.
18.00 – Galeriile “Artex”
Vernisajul Salonului Naţional de Artă “Atitudini Contemporane” (I) în direct pe www.vinolavalcea.ro
18.00 – Grădiniţa Nord 2
Concert de fanfară – Fanfara “Gabriel Chaborschi”
18.00 – 23.00 – Splaiul Independenţei
Deschiderea festivă a Parcului de Distracţii pentru copii
Festivalul Muzicii – “Seară de Folclor”
Emilia Ghinescu, Cristi Bănăţeanu, Cornel Cojocaru, Liviu Dică, Lavinia Bârsoghe, Manuela Motocu, Aneta Şişu, Valentin Sanfira, Taraful Gelu Purcelan – Craiova
19.00 – Teatrul “Anton Pann”
Conu’ Leonida faţă cu reacţiunea şi Politica Zilii de I.L. Caragiale

Sâmbătă, 21 mai

11.30 – Teatrul “Anton Pann”
Prinţul fericit, după Oscar Wilde (premieră)
12.00 – Muzeul de Istorie
Vernisajul Salonului Naţional de Artă “Atitudini Contemporane” (II)
20.00 – 23.00 – Splaiul Independenţei
Festivalul Muzicii – “Seară Pop-Rock”
DJ SAfta, Celia, Alexandra Ungureanu & Crush, Impact, Compact

Duminică, 22 mai

20.00 – 23.00 – Splaiul Independenţei
Festivalul Muzicii – “Seară Pop-Rock”
Dj Da Vibe, Lavinia, Phelipe, Cargo, Direcţia 5
Focuri de artificii

În perioada 20 – 22 mai, pe splaiul Independenţei, aferent “Festivalului Muzicii” se vor desfăşura activităţi de alimentaţie publică şi de agrement pentru copii.
DJ calificaţi vor mixa warm-up si after-party (minim 3 ore fiecare zilnic) în toate cele 3 zile ale “Festivalului Muzicii”.

Organizatori:
Academia Olimpică Română
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul”
Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Direcţia Judeţeană Pentru Cultură şi Patrimoniul Naţional Vâlcea
Forumul Cultural al Râmnicului
Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea
Palatul Copiilor
Serviciul Judeţean Vâlcea al Arhivelor Naţionale
Societatea Culturală Art-Emis
Teatrul “Anton Pann”
Teatrul Municipal “Ariel”
Uniunea Artiştilor Plastici Vâlcea
Universitatea “Spiru Haret”- Filiala Vâlcea

Parteneri media:

TVR, Radio România Actualităţi, Radio România Cultural, Radio România Internaţional

Leave a Response