„Tricolorele” dublu eşec cu Norvegia

luni, 6 august 2007

Programul de pregătire al naţionalei de handbal feminin a României intra şi o dublă cu campioana europeană en-titre, Norvegia, în deplasare. În prima partidă, gazdele au câştigat cu scorul de 30-26, după ce la pauză era 13-13. Antrenorii Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi au folosit în acest meci următorul lot: Dinu Tolnai – Vali Ardean (14 goluri), Maier, Gâlcă (4), Lecuşanu (2), Puşcaşu (2), Meiroşu (1), Beşe (1), Manea (1) şi Nechita (1). Şi cea de-a doua partidă a fost câştigată de norvegience, 29-26, după ce la pauză nordicele conduceau cu 16-12. Pentru „tricolore” au punctat Ardean – 9, Gâlcă – 6, Maier – 5, Meiroşu şi Lecuşanu – câte 2, Beşe  şi Puşcaşu –fiecare câte un gol. Tadici nu a folosit-o în această dublă pe Steluţa Luca, accidentată. Nu au făcut deplasarea în Norvegia nici proaspăta braşoveancă Simona Gogârlă, nici Carmen Amariei, acum la Jolidon Cluj şi nici Aurelia Brădeanu. De remarcat că pentru Norvegia au jucat în cele două duble nu mai puţin de şase jucătoare de la Byasen, grupare pe care Oltchim a învins-o în finala Cupei Cupelor, în mai, dar pe care trupa lui Tadici o va întâlni în septembrie din nou, la Rm. Vâlcea, la turneul de calificare pentru grupele principale ale Ligii Campionilor. Altfel, România şi Norvegia vor fi în aceeaşi grupă la Cupa Mondială din 12-21 octombrie, alături de Franţa şi Coreea de Sud.