Lideră după prima etapă

luni, 27 august 2007

Singura grupare de Liga a III-a vâlceană s-a impus la scor

• etapa viitoare FC Oltchim are misiune dificilă la Slatina

Cu o nouă conducere tehnică, dar şi cu mulţi jucători tineri în lot, FC Oltchim a început în forţă această ediţie de campionat în Seria C4. Trupa lui Marian Deaconescu a dat recital pe teren propriu contra celor de la Chimia Craiova, demonstrând că va fi o grupare ce trebuie luată în seamă de celelalte competitoare. La patru minute de la fluierul de început, „balul” a fost deschis de Nuţu, care a finalizat o excelentă acţiune de atac colectivă. Cu toate că au dominat prima repriză, „chimiştii” vâlceni au intrat la vestiare doar cu avantaj minim: 1-0. Debutul reprizei secunde aduce, însă, şi golul doi semnat de Preda. Era minutul 53, iar şase minute mai târziu acelaşi Nuţu face scor de neprezentare în defavoarea oaspeţilor: 3-0 pentru gazde. Tabela este închisă, însă, cu opt minute înainte de final de reuşita frumoasă a lui Iordache. Scor final FC Oltchim – Chimia Craiova 4-0 şi vâlcenii reuşesc scorul etapei. Mai mult, cu acest rezultat, gruparea preşedintelui Mihai Diculoiu trece pe primul loc în Seria C4.