„Subpasajul“ Dacia nu duce spre Liga I

duminică, 13 mai 2007

CSM Rm. Vâlcea a pierdut meciul de la Mioveni cu 2-0

• Vâlcenii păstrează doar şanse teoretice de promovare

După ce vineri seara râmnicenii au sărbătorit inaugurarea subpasajului Dacia - prilej pentru campania electorală pro-Băsescu de a-i lămuri pe vâlceni să spună NU - a venit rândul celor de la fotbal, de la Mioveni, să spună prin victoria echipei Dacia un NU - poate prematur totuşi - promovării echipai CSM Rm. Vâlcea în prima ligă fotbalistică a ţării. Jocul din prima repriză prestat de către elevii antrenorului Costel Pană a demonstrat că mai e mult până departe, dar rezultatul ne era „favorabil“, un 0-0 ce ne putea oferi şansa unei promovări în caz de egalitate de puncte la final. În repriza a doua, deşi a jucat mai bine decât în prima parte, gruparea vâlceană practic n-a avut noroc. Bara porţii argeşene s-a opus fericirii noastre. La scorul de 0-0 Cercel a trimis mingea în bară, imediat - pe contraatac - Hapaină centrând perfect lui păcurar şi acesta a deschis scorul în minutul 49. Schimbările inspirate făcute de pană nu s-au concretizat şi pe tabela de scor şi asta pentru că penalty-ul scos de nou-intratul Vlăduţi n-a făcut să se restabilească egalitatea, mingea şutată de Cercel de la punctul cu var lovind transversala. Mai mult, pe contraatac argeşenii puteau să se distanţeze, iureşul gazdelor fiind cu greu oprit la marginea suprafeţei de pedeapsă. Din lovitura directă rezultată, Rusanu, portarul vâlcenilor, a trebuit să se întrebuinţeze serios şi să respingă de pe linia porţii. Dorinţa aprigă de a restabili egalitatea a fost zădărnicită mai întâi de eliminarea lui Bier, un motiv în plus pentru antrenorul Costel Pană de a răbufni asupra centralului ieşean Anton Heleşteanu. În minutele de dinaintea fluierului final va fi dată lovitura de graţie. Dacia Mioveni obţine un penalty transformat cu precizie de Baicu (ei au fost în stare, ai noştri nu!) şi la Mioveni a început fiesta. Echipa preşedintelui ├×uţală a fost imediat purtată pe braţe de suporterii fericiţi iar focul de artificii, în plină zi, anunţa că Dacia lor merge mai bine decât... căruţa noastră!