Supercupa chimiei vâlcene nu aparţine... chimiştilor

luni, 9 octombrie 2006

trofeul a fost câştigat de echipa de pază Sibguard, un partener de afaceri al firmei Oltchim

La mijlocul acestei săptămâni, s-a disputat Supercupa Chimiei Vâlcene, competiţie destinată învingătoarelor din cele două competiţii organizate de Sindicatul „Sodistul” de la Uzinele Sodice Govora, respectiv Sindicatul Liber Oltchim. A fost aşadar ediţia a VI-a, meciul de pe stadionul Oltchim aducând faţă-n faţă grupările „Var” – câştigătoare a Cupei „Sodistul” – şi „Sibguard” – câştigătoare a Cupei Sindicatului Oltchim. Trofeul a fost câştigat de reprezentanţii echipei de pază şi protecţie de la Oltchim, cu scorul de 2-1 (la pauză 0-0). Scorul a fost deschis de sodişti în minutul 62, prin Nicolae Belivacă, din lovitură de la 11 metri, dar imediat, în minutul 69, „paznicii” au egalat tot din penalty prin Eugen Nicolae. Victoria a revenit în cele din urmă firmei de pază şi protecţie de la Oltchim prin golul reuşit  în minutul 80 de Nicolae Cherea, învinşii acuzând o serie de greşeli de arbitraj ale centralului Alin Croitoru. Evenimentul a fost onorat la premiere de prezenţa preşedintelui Consiliului Judeţean, economist Dumitru Buşe, de inginerul Daniel Niţescu, directorul MEA de la Uzinele Sodice Govora şi desigur de preşedintele Sindicatului „Sodistul” Adrian Mugoiu. Competiţia a fost recompensată la final cu diplome şi cupe. În opinia celor învinşi (foto), ei sunt adevăraţii câştigători ai acestei competiţii, deoarece sunt salariaţi chimişti de profesie care şi-au demonstrat încă o dată ataşamentul faţă de uzină şi forţa unui colectiv unit.