Victorie fără vedete

luni, 13 februarie 2006

Se poate şi aşa:

Victorie fără vedete

Oltchim a învins la scor pe Cetate Deva, chiar pe terenul acesteia, cu 29-24

 O partidă demnă de urmărit, de televizat şi de povestit nepoţilor au reuşit jucătoarele trimise de Cornel Bădulescu în teren la Deva, în partida cu un adversar incomod, dornic să ne creeze probleme. Fără vedetele fiţoase în teren, jucătoarele adevărate care au dorit să-şi arate ataşamentul faţă de culorile clubului OItchim şi au vrut să demonstreze că au valoare suficientă pentru a li se acorda mai mare încredere. În aceste condiţii vâlcencele au dictat ritmul, au avut momente în care au făcut spectacol şi s-au impus fără probleme chiar din prima repriză. Scorul de 15-12  în favoarea alor noastre reflectă foarte bine diferenţa de valoare. Pe post de vedetă s-a aflat acum Georgeta Năniţă, o handbalistă pe nedrept înjurată adesea şi care a mai arătat în câteva rânduri - cum a fost la Braşov, de exemplu - că se poate conta pe ea şi pe viitor. În această partidă antrenorul Cornel Bădulescu a avut curajul să pună accent şi pe Carla Vădineanu, o altă tânără jucătoare ce nu prindea să joace în detrimentul altor fete ce nu pun acelaşi suflet pe teren. Iar faptul că pe Carla a folosit-o chiar împotriva fostei sale echipe a însemnat mult, pentru că tânăra jucătoare s-a ambiţionat mai mult ca să-şi demonstreze valoarea. De aici a rezultat un recital de goluri cu Carla Vădineanu şi Geta Năniţă (foto) în prim plan, cele două handbaliste marcând fiecare câte 9 goluri, adică la un loc mai mult de jumătate din reuşitele întregii echipe. Pentru că am amintit de marcatoare, să le mai evidenţiem aici şi pe celelalte fete care au înscris: Nicoleta Gâscă (4 goluri), Mihaela Răceală (3), Roxana Cherăscu (2), Anişoara Durac-Marcu (1) şi Oana Manea (1). 

Cartaş a vrut să arate că merită să vină la Vâlcea

 

Antrenorul Cornel Bădulescu a avut ocazia să o urmărească şi pe jucătoarea  Carmen Cartaş, una din posibilele achiziţii din vară ale grupării Oltchim. Ardeleanca, autoare a 9 goluri contra echipei noastre, s-a zbătut foarte muklt şi a încercat în fel şi chip să iasă în evidenţă ca valoare pentru a-i convinge pe conducătorii clubului nostru că ar merita să ajungă la Rm. Vâlcea. În opinia unora, Carmen Cartaş ar putea fi o soluţie şi pentru înlocuirea Adinei Meiroşu, vedeta mult mediatizată în Vâlcea, de la care s-a aşteptat mai mult decât a oferit şi care, într-un final norocos, a scăpat de a fi trimisă împreună cu cealaltă vedetă Andreea Tâlvâc la echipa a doua, norocul Adinei fiind acela că la ultimul meci, cel cu HC Roman, a stat în tribună. Cu alte cuvinte... vedetă să fii, noroc să ai!

George ANDREI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Ultimele stiri

  • PUBLICITATE

  • TRUSTUL 3 CONSTRUCTII
  • PARTENERI MEDIA

  • © 2023 Ziarul de Valcea. Toate drepturile rezervate.

    Web Design by DowMedia

    Ne gasiti si pe