Home, sweet home!

duminică, 30 septembrie 2007

CSM a revenit pe stadionul din Zăvoi

• Primul meci din actuala stagiune pe stadionul „Municipal” s-a încheiat cu un succes clar, vâlcenii rămânând astfel pe primul loc

Revenirea pe Stadionul Municipal a fost de bun augur pentru gruparea lui Marian Bondrea, deşi în unele momente jocul echipei, contra celor de la Poli II Timişoara, a lăsat de dorit. De altfel, în dese rânduri spectatorii au vociferat, au protestat zgomotos şi chiar au huiduit jocul slab, fără orizont, al „municipalilor”, în special pe finalul meciului. Cu un gol marcat în minutul 45 de Pasăre, CSM-ul a intrat totuşi cu avantaj minim la cabine: 1-0. Asta în condiţiile în care bănăţenii au avut primul şi singurul şut pe poarta lui Râmniceanu abia în minutul 44. În repriza secundă am consemnat o ratare marca Boroiban, dar şi un gol al lui Vidakovic, anulat însă pe motiv de ofsaid de către centralul Mugurel Drăgănescu, la semnalizarea asistentului Andrei Constantinescu. Finalul meciului aduce totuşi liniştea în tabăra vâlceană după reuşita lui Sergiu Popescu. Scor final, CSM Rm. Vâlcea – Poli II Timişoara 2-0 şi gruparea din Zăvoi rămâne pe primul loc în Seria B2, la două puncte în faţa ocupantei locului secund, FC Argeş. Etapa viitoare, „municipalii” revin în Valea Jiului, de data aceasta la Petroşani, pentru meciul cu Jiul. Va fi un prilej de revanşă pentru Mihăiţă Lungan vizavi de ceea ce i s-a întâmplat cu oamenii patronului Simota, când a fost bătut fără milă de aceştia.