Naţionala lui Tadici s-a impus la Trofeul Carpaţi

luni, 6 noiembrie 2006

În urma unor succese categorice

Turneul de calificare la Mondiale, în Vâlcea, la sfârşitul lunii

Naţionala antrenată de Gheorghe Tadici a disputat cel mai important meci al Turneului Carpaţi, la Cluj-Napoca, în penultima zi a competiţiei, atunci când adversare ne-au fost sârboaicele, respectiv jucătoarele care ne-au eliminat din preliminariile Campionatului European. Antrenoarea daneză Anja Andersen a reuşit o calificare istorică a Serbiei la Europene în dauna României. După dubla cu naţionala lui Tadici, Anja a părăsit Serbia împreună cu vedetele Bojana Petrovici, Ana Bativici, Katarina Bulatovici şi Maja Savici, handbaliste ce nu au mai făcut parte din lotul cu care Serbia s-a prezentat la Trofeul Carpaţi. Ambiţioase şi dorind să demonstreze că locul lor era la Europene, româncele au evoluat cu mult nerv, astfel că sârboaicele n-au avut reacţie la aruncările vâlcencelor Adina Meiroşu şi Valentina Elisei, acestea marcând din toate poziţiile, scorul devenind după doar 11 minute de joc, categoric în favoarea fetelor noastre. Ritm s-a menţinut intens până la pauză, atunci când Senocico a încheiat spectaculos prima repriză cu un gol de la centrul terenului, pentru 18-11. Pauza n-a fost un sfetnic bun pentru adversarele româncelor. Oaspetele au ieşit şi mai timorate de la cabine, jucătoarele pregătite de Gheorghe Tadici luându-şi o binemeritată revanşă, tardivă totuşi, iar ritmul impus a menţinut o diferenţă de 10 goluri pe tabela de scor: 24-14 (în minutul 39), 29-19 (în minutul 48). Era firesc ca la acest scor antrenorul vâlcencelor şi al României, experimentatul Gheorghe Tadici, să le ceară elevelor lui să facă spectacol, Elisei marcând imediat cu o aeriană de senzaţie. Reuşita acesteia ne-a întărit şi mai tare regretul că România va primi Europenele la televizor, iar sârboaicele vor fi pe teren.

După disputarea partidelor contând pentru Trofeul Carpaţi, selecţionata României se pregăteşte intens şi aşteaptă cu optimism începerea, la sfârşitul acestei luni, a preliminariilor contând pentru Campionatul Mondial. Astfel, pe 28 noiembrie 2006 sunt programate meciurile Islanda - Azerbaijan şi România -Italia. Pe 29 noiembrie se vor disputa partidele  Portugalia - Italia şi Romania - Azerbaijan. Ziua de 30 decembrie este liberă, iar pe 1 decembrie nu va juca România, urmând a se înfunta doar  Portugalia - Islanda şi Italia - Azerbaijan. În penultima zi a grupei preliminare sunt programate meciurile Portugalia - Azerbaijan şi  România - Islanda, competiţia oficială din Sala „Traian“ urmând a se încheia pe 3 decembrie cu meciurile Islanda -Italia şi Romania - Portugalia.