|duminică, octombrie 22, 2017
  • Follow Us!

Programul evenimentelor „Zilele Imnului Naţional“ în perioada 24 iulie – 2 august 2015 

Ziua-Imnului-Naţional-–-“Deşteaptă-te-române”

Programul evenimentelor din cadrul Zilelor Imnului Naţional, organizate de Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea, ce se vor desfăşura în perioada 24 iulie – 2 august 2015:

Vineri, 24 iulie
21.15 – Parcul Mircea cel Bătrân
Festivalul de Film ”Cinevil” – ed. a V-a: deschiderea oficială; proiecţie ”Lumea lui Geo Saizescu”, regia Dan Doroftei, invitat special Dinu Săraru, prieten al regizorului; proiecţie ”Doi vecini”, regia Geo Saizescu; prezentatorul Festivalului: Irina Margareta Nistor

Sâmbătă, 25 iulie
”MaratonArt” ora 17.00 – Consiliul Judeţean – Galeria ”Constantin Iliescu”
Vernisajul Expoziţiei de artă plastică ”Fantezii Estivale”
ora 18.00 – Muzeul de Artă – Galeria ”Sub-sol”
Vernisajul Expoziţiei colective de artă plastică ”Alb-negru”
ora 19.15 – Muzeul de Artă – curtea interioară
Vernisajul Expoziţiei personale de artă plastică a artistei
Georgiana Poenaru-Rădău
ora 20.00 – Muzeul de Istorie
Vernisajul Expoziţiei de artă fotografică a Fotoclubului ”Floarea de Colţ”
21.30 – Parcul Mircea cel Bătrân
Festivalul de Film ”Cinevil” – ed. a V-a: parodii cinematografice cu trupa de teatru ”Improvelocity”; proiecţie scurtmetrajul ”Certificatul de cazier”, regia Constantin Fugaşin; proiecţie scurtmetrajul ”Legătura de leuştean”, regia Armine Vosganian, invitat special actorul Constantin Florescu; proiecţie documentarul ”Youtube Bazaar”, regia Dan Chişu
ora 24.00 – Galeriile de Artă ”Artex”
Salonul Judeţean de Artă al UAP

Duminică, 26 iulie
21.30 – Parcul Mircea cel Bătrân
Festivalul de Film ”Cinevil” – ed. a V-a: proiecţie ”Chuck Norris versus comunism”, regia Ilinca Călugăreanu; proiecţie ”America, venim!”, regia Răzvan Săvescu, invitat special actorul Andrei Văncică

Luni, 27 iulie
ora 17.00 – Piscina Enigma
”Cupa Imnului” la înot copii
ora 19.00 – Sala ”Lahovari”
”Bijuterii corale” – concert extraordinar al Corului ”Euphonia” al Filarmonicii ”Ion Dumitrescu”, dirijor Aurel Popescu

Marţi, 28 iulie
ora 08.00 – Stadionul CSM II
”Cupa Imnului” la fotbal – copii
ora 10.00 – Primăria municipiului
Primirea delegaţiilor străine
ora 17.00 – Biblioteca Judeţeană ”Antim Ivireanul”
Vernisajul Taberei de pictură ”La Râmnic”, ed. a IV-a
ora 19.00 – Sala ”Lahovari”
”Pagini simfonice de mare popularitate” – Concert extraordinar al Orchestrei Simfonice a Filarmonicii ”Ion Dumitrescu”, dirijor Florin Totan

Miercuri, 29 iulie
ora 10.00 – Primăria municipiului
Şedinţa festivă a Consiliului Local Municipal
ora 10.30
Procesiune solemnă pe traseul Primăria municipiului – Parcul Zăvoi
ora 11.00 – Parcul Zăvoi
Ceremonial religios, militar; alocuţiuni; intonarea Imnului Naţional cu participarea Corului ”Euphonia” al Filarmonicii ”Ion Dumitrescu”
ora 12.00 – Parcul Zăvoi
Cocktail
ora 19.00 – Stadionul CSM II
Finala mică / Finala ”Cupei Imnului” la fotbal

Joi, 30 iulie
ora 12.00 – Cinematograful ”Geo Saizescu”
Spectacol ”Mica Sirenă” – Teatrul Municipal ”Ariel”
ora 17.00 – Parcul Mircea cel Bătrân
Spectacol de teatru ”Vrăjitorul din Oz” – Teatrul Municipal ”Ariel”
ora 18.00 – bd. Dem Rădulescu
”Cupa Imnului” la ciclism

Vineri, 31 iulie
ora 18.00 – Splaiul Independenţei
Concurs ”Tinere Talente”
ora 19.00 – Spectacol folcloric cu Ansamblul ”Rapsodia Vâlceană”, Elisabeta Turcu, Emilia Ghinescu şi Constantin Enceanu
Prezentatori: Ana Moga (Dj Kiss FM) şi Fabio de Lera ora 23.00 – Party Club cu DJ

Sâmbătă, 1 august
ora 10.00 – Parcul Mircea cel Bătrân
Deschiderea Târgului Meşterilor Populari din România
ora 19.00 – Splaiul Independenţei
recitaluri Cristian Pomohaci, Trupa ”Haiducii”, Fabio Da Lera & Alenna, Show ”Noi să fim sănătoşi” cu Puya, Vesca, Doddy, Anastasia şi Ester, Formaţia ”Gipsy Casual”, Sore
ora 23.00 – Party Club cu DJ

Duminică, 2 august
ora 18.00 – Splaiul Independenţei
recitaluri Emil Lassaria, DJ Ryno & Sylvia, Alex Velea, Mandinga
ora 22.00 – Premiere ”Tinere Talente
ora 22.15 – recital Vunk
ora 23.00 – Foc de artificii

Partener principal: SC Musyk Gola SRL
Parteneri: Asociaţia Judeţeană ”Sportul pentru Toţi”, Asociaţia ”Fabrica de Evenimente”, Asociaţia ”PLOPART”, Centrul de Instruire pentru Geniu, EOD şi Apărare CBRN ”Panait Donici”, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea, Fanfara ”Gabriel Chaborschi” a Palatului Copiilor şi a Liceului de Arte ”Victor Giuleanu”, Filarmonica ”Ion Dumitrescu”, Fotoclubul ”Floarea de Colţ”, Muzeul Judeţean ”Aurelian Sacerdoţeanu”, Muzeul Memorial ”Nicolae Bălcescu”, Teatrul Municipal ”Ariel”, Uniunea Artiştilor Plastici – filiala Vâlcea.

Leave a Response