Chimcomplex S.A. - Sucursala Râmnicu Vâlcea angajează Manager Financiar

marți, 4 iulie 2023

Candidatul Ideal

Cerinte specifice:

  • Minim 8 ani de experiență în domeniul financiar, din care cel puțin 3 ani într-o poziție de management într-o companie cu cel puțin 50 de angajați
  • Experiența în managementul financiar, bugetare, planificare, controlling
  • Cunostințe solide de contabilitate și fiscalitate
  • Studii superioare economice, master sau MBA constituie un avantaj
  • Cunoștințe solide de operare in MS Office (Excel, Word, etc.)
  • Cunoștințe avansate de limba engleză
  • Gândire strategica și previziuni, viteză de reacție în luarea deciziilor
  • Abilități de leadership și motivare a echipei
  • Competență în lucrul cu volume mari de date
  • Capacitatea de a lucra pe proiecte cu respectarea termenelor limită impuse de acestea
  • Capacitate de viziune de ansamblu a unui proiect, inclusiv implicațiile financiare ale acestuia
  • Abilități de planificare, coordonare, conducere și control
  • Abilități foarte bune de comunicare, abilități foarte bune de lucru atât individual cât și în echipă
  • Disponibilitatea de a călători în interes de serviciu

Descrierea jobului

Responsabilitati si sarcini de post:

  • Elaborarea și implementarea politicilor, proceselor și strategiilor financiar-contabile ale firmei pentru creșterea eficienței economice în condițiile respectării legislației în vigoare;
  • Organizarea și coordonarea departamentului din subordine și a tuturor activităților de raportare financiară, bugetare și controlling, fiscalitate;
  • Stabilirea unui cadru clar de desfășurare a activităților financiare și operaționale prin definirea obiectivelor și rezultatelor măsurabile ale departamentului;
  • Coordonarea si supravegherea efectuarii analizei creanțelor de încasat la nivelul întregii societati și sesizarea departamentelor responsabile în vederea recuperarii acestora;
  • Evidenta si analiza lunara - structura analitica a soldului si rulajelor, evolutia soldului de la o perioada la alta - la conturile de trezorerie (banca, casa), debitori, creditori, clienti, furnizori, imprumuturi bancare din balantele de verificare sintetice si analitice ale societatii, impreuna cu responsabilii de cont.
  • Analize financiare, gestionarea și supervizarea întregului proces de identificare, solicitare și obținere a facilităților de credit, finanțare, etc.;
  • Asigurarea resurselor necesare menținerii capacității de plată a companiei;
  • Managementul trezoreriei și relația cu băncile;
  • Menținerea relației companiei cu băncile și alte instituții financiare;
  • Reprezentarea societății, în raporturile cu bancile;
  • Întocmirea de rapoarte periodice cuprinzând situația financiară a organizatiei;
  • Analiza contractelor companiei din punct de vedere al eficienței și rentabilității economice;
  • Coordonarea procesului de planificare pe termen lung, precum și a procesului de bugetare și urmărire a bugetului;
  • Elaborarea de studii și analize cu privire la profitabilitatea activităților derulate, eficiența utilizării capitalului de lucru, evoluția fluxului de numerar, a structurii cheltuielilor materiale și a altor indicatori economico-financiari, analiza oportunităților de investiții;
  • Organizarea analizei lunare a necesarului de lichidități și dispunerea măsurilor necesare în vederea accelerării vitezei de rotație a activelor circulante;
  • Managementul echipei (alocarea resurselor, evaluări, leadership, monitorizare și evaluare) și asigurarea dezvoltării profesionale și competențelor echipei;
  • Coordonarea sau implicarea în proiecte de transformare organizațională și creștere a performanței;
  • Motivarea echipei și a tuturor angajaților prin exemplu personal și entuziasm, dar și menținerea disciplinei organizaționale;
  • Asigurarea cooperării eficiente între departamentul financiar – contabil și celelalte departamente din cadrul organizatiei;
  • Asigurarea îndeplinirii la termen a obligațiilor financiare față de oricare dintre creditorii societății;

Descrierea companiei

Chimcomplex este principalul producător și furnizor de substanțe chimice vitale din regiune. Este o companie strategică pentru economia românească, cel mai mare combinat de produse chimice cu 2 platforme industriale la Onești și Râmnicu Vâlcea. Chimcomplex este o companie chimică cu o tradiție îndelungată, care dezvoltă produse de calitate pentru o viață mai bună și un viitor sustenabil.

Suntem o companie cu un nivel ridicat de know-how tehnic și de forță de muncă specializată, care se angajează în proiecte pe termen lung.

Chimcomplex nu ar fi compania de astăzi fără angajații care au grijă ca activitățile din combinat să se desfășoare corect și sigur în fiecare zi.

Investim în echipele noastre pentru a realiza împreună cele mai mari proiecte din industria chimică din România.

Află mai multe despre noi aici www.chimcomplex.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Ultimele stiri

  • PUBLICITATE

  • PARTENERI MEDIA