Ce victorie! SCM Râmnicu Vâlcea - Nykobing 32-29, în sferturile de finală EHF European League

sâmbătă, 18 martie 2023

SCM Râmnicu Vâlcea a învins echipa daneză Nykobing Falster Handbold, cu scorul de 32-29 (16-14), sâmbătă seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei feminine de handbal EHF European League.

SCM Râmnicu Vâlcea - Nykobing 32-29, în EHF European League

Începutul meciului a fost unul echilibrat, după care oaspetele au reuşit să se desprindă pe tabelă la două goluri, 7-5 (min. 10). Gazdele au marcat trei goluri la rând şi au preluat controlul, 10-8 (15), iar la pauză aveau un avantaj de două goluri, 16-14.

În repriza secundă, echipa antrenată de norvegianul Bent Dahl a avut un avans de opt goluri pe tabelă, 27-19 (47), dar dar danezele au marcat patru goluri la rând şi în cele din SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu 32-29.

Returul dintre SCM Râmnicu Vâlcea - Nykobing se joacă pe 26 martie

Irina Glibko a marcat 7 goluri pentru vâlcence, Elin Hansson a reuşit 6, Jovana Kovacevic 6, Asma Elghaoui 5, Daria Bucur 3, Asuka Fujita 3, Tanja Asanin 2.

Daciana Hosu a apărat 10 şuturi (27,03%). (Agerpres)