Echipa CSM Râmnicu Vâlcea a reuşit o victorie la Iaşi

duminică, 17 aprilie 2011

• Fotbal, Liga a II-a

• CSM s-a impus în faţa moldovenilor şi a urcat la mijlocul clasamentului în Seria a II-a

După ce în runda precedentă au reuşit să schimbe lidera în Seria a II-a, fotbaliştii de la CS Municipal au reuşit o nouă "boacănă". Elevii lui Laurenţiu Tudor s-au deplasat la Iaşi, pentru meciul cu Politehnica din localitate, formaţie care încă îşi mai făcea planuri de a reveni în primul eşalon. Ieşenii s-au aruncat în atac încă din primul minut dar elanul lor a fost oprit rapid de vâlceni. în minutul 5, Bogdan Geantă a recuperat o minge la marginea careului advers şi l-a executat pe Alexeev cu un şut plasat, la rădăcina barei. Politehnica putea egala rapid, peste numai două minute dar Panc a greşit ţinta chiar dacă se afla la numai 8 metri distanţă de poarta apărată de juniorul Chiriţă. în minutele 22 şi 24, Tănasă a avut două faze identice dar de fiecare dată mingea şutată de atacantul ieşean a trecut peste poartă. Şi cum în fotbal ocaziile se răzbună, CSM şi-a mărit avansul cu zece minute înainte de pauză. Portarul gazdelor s-a încurcat cu Siminic şi vulpoiul Vasile a profitat, l-a lobat pe Alexeev şi apoi a marcat în poarta rămasă goală. în partea a doua a întâlnirii Politehnica a atacata cu toate fronturile dar reduta olteană a rezistat eroic. Situaţia s-a complicat pentru CSM cu 20 de minute înainte de final, atunci când Florin Sandu a primit cartonaşul roşu pentru lovirea unui adversar dar Poli tot nu a reuşit să găsească o cale spre gol. Finalmente a fost 0-2, rezultat care le asigură elevilor lui Laurenţiu Tudor un final de campionat liniştit.

Două săptămâni de pauză

În următoarele două săptămâni fotbaliştii vâlceni au parte de o minivacanţă pentru că ar fi trebuit să joace cu Minerul Lupeni şi FC Silvania, formaţii care s-au retras din campionat. în urma acestor meciuri elevii lui Tudor câştigă trei puncte importante în clasamentul adevărului, unde vor ajunge la minus 7. Oltenii vor reveni pe teren cu un meci pe propriul teren în compania echipei Unirea Alba Iulia, ultiam clasată în eşalonul inferior. Altfel, lupta pentru accederea în Liga I se dă pe final de campionat în patru: Petrolul Ploieşti, FC Bihor Oradea, Voinţa Sibiu şi Dacia Mioveni, în cursă putând intra şi Alro Slatina în cazul în care formaţia antrenată de Papură va reuşi un final de sezon aproape perfect.