Consiliul local al comunei Vlădeşti a aprobat realizarea unui proiect finanţat din fondul pentru modernizare de către Ministerul Energiei

luni, 2 octombrie 2023

 

Prin hotărârea nr. 40/2023, Consiliul local al comunei Vlădeşti a aprobat necesitatea şi oportunitatea demarării proiectului „Sprijinire a investiţiilor în noi capacităţi de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsum”, finanţat prin fondul pentru modernizare derulat de către Ministerul Energiei. În vara acestui an, s-a încheiat prima etapă a programului de asfaltare drumuri, în comuna Vlădești, prin Anghel Saligny. Prin programul național de investiții „Anghel Saligny”, primarul Cosac realizează proiectul „Consolidare și modernizare drumuri de interes local în comuna Vlădești, județul Vâlcea”, la valoarea de 4 milioane de lei. În primăvara acestui an, primarul din Vlădeşti, Adrian Cosac, a inaugurat un nou parc de distracții pe drumul spre Lacul Frumos și ajunge în Fundătura: „Un investitor foarte serios completează oferta turistică a comunei noastre. Complexul are succes, este un model de urmat, pentru că locuitorii din Vlădești și mai ales copiii au nevoie de astfel de locuri de distracții. Să vină să se joace, să socializeze într-un mediu natural curat, într-o zonă frumoasă”. În luna februarie, Consiliul local al comunei Vlădeşti a decis participarea la proiectul „Extinderea transportului public de călători către zonele turistice din judeţul Vâlcea”, cu finanțare prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă. „La Vlădeşti, vor fi amplasate două staţii de încărcare electrică a autobuzelor şi microbuzelor şi cinci staţii moderne de aşteptare pentru călători. Pentru comuna noastră, valoarea totală a investiţiilor se va ridica la 476.000 de euro, suma maximă care s-a putut obţine pe Componenta 10 din PNRR”, a declarat primarul din Vlădeşti, Adrian Cosac.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Ultimele stiri

  • PUBLICITATE

  • PARTENERI MEDIA

  • © 2024 Ziarul de Valcea. Toate drepturile rezervate.

    Web Design by DowMedia

    Ne gasiti si pe