CSM-ul a părăsit cu capul sus Cupa României

duminică, 15 septembrie 2013

Miercuri, peste 4.000 de spectatori vâlceni au venit la stadion pentru a urmări întâlnirea din Cupa României dintre CS Municipal şi FC Universitatea Craiova. Unii cu fulare ale Ştiinţei, alţii cu însemne ale echipelor bucureştene. În plus, o galerie numeroasă venită de la Craiova pentru a-i încuraja pe elevii italianului Nicolo Napoli. Nu a lipsit nici “Brigada Noastră” şi spectacolul din tribune era garantat. Claudiu Niculescu a decis să odihnească o mare parte dintre titulari, în timp ce Napoli a trimis în teren unsprezecele de bază, semn că fotbaliştii de la Ştiinţa au luat în serios obiectivul de a juca finala competiţiei. Nu au evoluat pentru gruparea din Zăvoi Matache, Deaconescu, Edi Stoica, Codin şi Bărbulescu, în timp ce Adi Popa, Lircă şi Arnăutu au intrat abia spre finalul întâlnirii. Chiar şi aşa meciul a fost echilibrat, ba CS Municipal a dominat copios în unele momente ale întâlnirii. Prima mare ocazie a meciului a venit abia în minutul 28, atunci când Cataramă a scăpat singur spre poarta adversă, l-a driblat şi pe Hotoboc, dar nu a mai avut suflul necesar pentru a trimite periculos şi mingea nu a ajuns nici măcar în apropierea liniei porţii adverse. FC Universitatea nu a avut nici măcar un şut pe poartă în prima repriză care s-a încheiat tot cu două ratări ale vâlcenilor. Mai întâi, acelaşi Cataramă a şutat defectuos din poziţie bună (minutul 42), apoi Negruţ scapă şi el spre poarta lui Hotoboc, dar portarul Ştiinţei parează şi cele două formaţii intră la cabine la egalitate. În partea a doua a meciului situaţia s-a schimbat puţin. Ştiinţa s-a apropiat mai mult de poarta apărată de Popescu şi a ratat prima mare ocazie la 10 minute de la reluare, atunci când portarul vâlcean a respins miraculos lovitura de cap a experimenattului Mădălin Ciucă. Peste alte trei minute, şutul lui Baird s-a oprit în transversală, mingea a ajus cu noroc la Mârzeanu, care singur cu poarta goală a îndeplinit o simplă formalitate pentru 0-1. Vâlcenii nu au dezrmat, au mutat jocul spre careul advers şi eforturile lor au fost răsplătite cu un sfert de oră înainte de final. Centralul întâlnirii a arătat punctul cu var după ce un apărător al oaspeţilor a lovit mingea cu mâna şi Lircă a egalat din penalty fără emoţii. Vâlcea putea trece în avantaj, în minutul 84, dar Negruţ a fost oprit în ultimul moment de apărarea adversă. Când toţi spectatorii aşteptau prelungirile şi se gândeam deja la eventuale lovituri de la 11 metri, Ştiinţa a dat lovitura. Apărarea lui Niculescu a greşit în lanţ, mingea a ajuns cu mare noroc la Robert Săceanu şi fotbalistul care a jucat un sezon şi la Râmnicu Vâlcea a marcat pentru 1-2. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic şi Craiova merge mai departe în Cupa României unde va juca cel mai probabil în faţa unei echipe de prim eşalon. CS Municipal părăseşte competiţia încă din primul tur şi se poate concentra numai pe campionat unde are ca obiectiv promovarea. Faza a cincea a Cupei României a furnizat câteva surpize notabile. Cea mai mare dintre ele s-a înregistrat la Timişoara, acolo Ripensia, echipă de liga a cincea a eliminat fără drept de apel pe UTA Arad. Şi Universitatea Craiova, formaţia patronată de primăria din Bănie, s-a oprit în acest tur. Elevii lui Eric Lincar au fost eliminaţi de Chindia Târgovişte. Nici Gloria Bistriţa, fostă echipă de prim eşalon, nu a reuşit mai multe, ardelenii fiind învinşi de o echipă pitorească, Avântul Bârsana. Fostul CSM, actualmente Metalul Reşiţa, nu a avut probleme în deplasarea de la Brad, 4-0 cu Aurul din localitate. Următoarea fază a competiţiei, în care în luptă intră şi formaţiile din primul eşalon, va avea loc pe 24 şi 25 septembrie. Adrian Mititelu a ajuns în tribuna oficială a stadionului din Zăvoi cu puţin timp înainte de începerea meciului dintre CSM şi Universitatea. Finanţatorul juveţilor nu a schiţat nici un gest în desele momente în care a fost înjurat de galeria Craiovei, dar s-a agitat pe tot parcursul celor 90 de minute. Finalul l-a găsit aplaudând, mulţumit de victoria echipei sale. Mititelu nu a uitat de conflictul deschis pe care îl are cu primarul de la Craiova, Lia Olguţa Vasilescu: “În ciuda embargoului impus de Olguţa în Craiova am reuşit să facem, pe bani puţini, o echipă bună pentru faza în care ne aflăm, o echipă care poate câştiga orice meci în această competiţie şi care poate readuce universitatea Craiova la anul în primul eşalon fotbalistic. Nu ştiu ce are Olguţa cu această echipă, Universitatea a scos-o primar, dar acum ne-a arătat o altă faţă şi numai piedici ne-a pus. A făcut o nouă echipă, nici nu ştiu cum îi spune. În etapa viitoare jucăm cu această formaţie dar, indiferent de rezultat, vom face contestaţie. Această echipă trebuia să înceapă în liga a V-a, este înscrisă fraudulos şi nu înţeleg de ce lumea fotbalului nu ia atitudine. Azi am obţinut o victorie mare, în special pentru moral. Chiar dacă am stat doi ani în afara fotbalului tot suntem o echipă cu valoare”.