Echipa de handbal Oltchim şi-a luat revanşa: a câştigat în Ungaria, cu 30-23, făcând un pas mare spre semifinale

duminică, 10 martie 2013

Sâmbătă, Oltchim a învins, în deplasare, pe FTC la 7 goluri, răzbunând cu dobândă înfrîngerea suferită acasă în faţa unguroaicelor, în prima etapă Campioana României a mai făcut un pas spre calificarea în semifinale, necesar, dar nu şi suficient. E nevoie de victorie şi săptămâna viitoare, la Vâlcea, cu Krim. Când joci cu cuţitul lipit de os găseşti resurse nebănuite. Și, probabil, nu sînt neapărat fizice, cît mai degrabă dintre cele care ţin de voinţă, mobilizare şi dorinţă. Un pic chiar de sacrificiu. Este ceea ce s-a întîmplat cu Oltchim pentru al treilea meci consecutiv în grupele principale ale Ligii Campionilor. Aseară, la Dabas, unde joacă FTC, într-o sală plină, sub ochii unei galerii pregătite să scoată scîntei şi în faţa unei adversare care învinsese, surprinzător, însă meritat la momentul respectiv, la Vîlcea, în prima etapă. De atunci, lucrurile au evoluat paradoxal pentru campioana României. Pe cît de nesigură e situaţia financiară a clubului, pe cît de complicat şi fragil apare viitorul, pe atît de bine au început să curgă lucrurile în teren. O ambiţie comună regăsită. Sau poate reinventată într-o formă care funcţionează.

Handbalistele Oltchimului au ţinut cu dinţii de meci. Au condus în primele minute, apoi însă s-au văzut, pînă la finalul primei reprize, în situaţia ingrată şi stimulatoare în acelaşi timp de a alerga pentru egalare. Au fost bombele lui Bulatovici, sclipirile Iuliei Managarova, mereu atentă, şi bătălia permanentă pe care o duce Manea pe semicercul advers. Un pic adormită în jumătatea întîi a primei reprize, Barbosa s-a trezit ca după un duş sub cascadă şi a reuşit cîteva acţiuni individuale spumoase. 15 egal la capătul celor 30 de minute. Partea a doua a scos-o şi mai mult în lumină pe aparent firava portăriţă Silvia Navarro, care a parat, interceptat şi deviat numeroase atacuri ale unguroaicelor, minîndu-le sistematic încrederea. Switch-ul definitiv, deşi atunci nu era clar încă, s-a produs în minutul 36, cînd Oltchim a preluat conducerea, 18-17, prin golul unei Aurelia Brădeanu revigorate. De acolo, diferenţa a crescut din ce în ce mai mult. Apărarea a avut felia ei groasă în această victorie, cu Brădeanu şi Pineau impecabile în centru. Cînd oare în trecutul recent o echipă românească a ieşit în avantaj după toate perioadele de inferioritate? Încă o lovitură. Și încă una. Brădeanu, Manea, Curea, din nou Brădeanu şi Bulatovici perforează poarta adversă în ultimele 6 minute, maghiarele înscriind o singură dată. Se încheie 30-23, scor net. Onoarea e spălată, chiar miroase a parfum scump, încă un pas spre semifinale a fost făcut. De fapt, mai e doar unul, duminica viitoare, acasă, cu Krim. Ultimul. Decisivul.