“Municipalii” au remizat la Cluj cu Universitatea

duminică, 12 aprilie 2009

Deşi au deschis scorul prin Stromajer,

„Municipalii” au remizat la Cluj cu Universitatea

Divizionara B, CSM Rm. Vâlcea, a ratat şansa de a prelua şefia clasamentului în seria a II-a după ce a scos doar un egal la Cluj cu Universitatea. După o primă repriză albă, „municipalii” au preluat conducerea în minutul 65, după golul marcat de Stromajer. Băieţii lui Artimon nu au reuşit însă să ţină de scor, fiind egalaţi în ultimul minut al meciului, la o minge bâlbâită de apărare, Ungurianu fiind cel ce a adus egalarea pentru „Şepcile Roşii”.

Partida s-a desfăşurat pe stadionul Clujeana din Cluj şi a fost condusă de centralul bucureştean Dragoş Istrate, ajutat la cele două linii de Claudiu Tripa şi Mircea Toderici, ambii din Arad. Vâlcenii fac acum 45 de puncte, egalează liderul, FCM Tg,. Mureş, echipă care va juca marţi la Deva cu Mureşul, şi se află la două puncte în faţa celor de la Unirea Alba Iulia, echipă care va juca tot marţi la Piteşti cu Internaţional. Gruparea lui Benone Lazăr va veni apoi sâmbătă în Zăvoi.

Date tehnice

Rezultatele etapei, în seria B2: FC Drobeta – CFR Timişoara 4-0; Mechel Câmpia Turzii – Dacia Mioveni 0-2; Liberty Oradea – ACU Arad 1-0; U Cluj – CSM Rm. Vâlcea 1-1; FC Bihor – FCM Târgovişte 2-1; Jiul Petroşani – Minerul Lupeni 1-1; UTA – Arieşul Turda 0-0. Partidele Mureşul Deva – FCM Tg, Mureş şi Inter Piteşti – Unirea Alba Iulia se vor juca marţi, de la ora 17,00. Etapa viitoare: CFR Timişoara -U Cluj; Unirea Alba Iulia - Liberty Oradea; CSM Rm. Vâlcea - Internaţional Piteşti; ACU Arad – UTA; Dacia Mioveni - FC Drobeta Tr. Severin; Minerul Lupeni - Mureşul Deva; FCM Tg. Mureş - IS Câmpia Turzii; CS Târgovişte – Jiul; Arieşul Turda - FC Bihor.