„Tricolorele” au făcut scor cu Suedia

miercuri, 17 octombrie 2007

În prima zi a Cupei Mondiale din Danemarca,

În perima zi a Cupei Mondiale, Competiţie ce se desfăşoară  în Danemarca, formaţia României, vicecampioană mondială, s-a distrat cu Suedia, echipă pe care a învins-o pentru a doua oară la un interval de circa o jumătate de an. Româncele câştigaseră în Suedia şi remizaseră la Rm. Vâlcea în dubla pentru calificarea la Mondialul din decembrie, din Franţa. De menţionat că Suedia n-a condus nicio dată pe tabela de marcaj, româncele având chiar şi 12 goluri avans. Astfel, dacă la pauză scorul era 13-5 pentru trupa lui Tadici, la final, fetele noastre au câştigat cu 28-17 Numai puţin de 13 „chimiste” au fost în teren pentru România, cu precizarea că în prima repriză în poarta vicecampioanei mondiale a stat proaspăta „chimistă” Talida Tonai, care a primit doar 5 goluri. În repriza secundă între buturi, la echipa noastră, au intrat pe rând Luminiţa Dinu şi Tereza Pâslaru. Principale le marcatoare ale formaţiei vâlcene în acest meci au fost Aura Brădeanu, Adina Meiroşu, Vali Ardean, Ramona Maier, Ionela Gâlcă şi Simona Gogârlă, fiecare câte 3 goluri. Au mai punctat Neagu, Nechita, Lecuşanu şi Manea  - fiecare câte 2 goluri, Steluţa Luca – 1 gol. Ieri, româncele au jucat cu Franţa, iar azi întâlnesc Norvegia.