„Chimiştii” au „secat” Dunărea din Calafat

duminică, 30 septembrie 2007

Scorul etapei, la Vâlcea

Contra celor de la Dunărea Calafat, „chimiştii” lui Marian Deaconescu au reuşit cel mai bun meci de la începutul sezonului, cu el pe bancă. Marinescu a deschis seria golurilor pentru gruparea preşedintelui Mihai Diculoiu, în minutul 10. cinci minute mai târziu, Preda („Boabă”) puncta pentru 2-0, pentru ca acelaşi jucător să stabilească, în minutul 35, scorul pauzei: 3-0 pentru gazde. La şase minute de la reluare, Bărbuţ îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor pentru FC Oltchim. În minutul 63 Marinescu recidivează cu golul de 5-0, pentru ca tabela să fie închisă în minutul 76 de Pană, FC Oltchim  - Dunărea Calafat 6-0. Vâlcenii au luat astfel o gură de oxigen după evoluţiile nu tocmai faste din ultima perioadă. Mai mult, victoria contra celor de la Dunărea Calafat i-a adus pe „chimişti” la doar trei puncte de lider, ALRO Slatina. Cea mai mare surpriză a rundei cu numărul 7 în Seria C4 s-a consemnat la Vânju Mare, acolo unde fosta colegă de serie a CSM-ului, Building, a pierdut, 0-1, în faţa unei nou-promovate, mai vechea noastră cunoştinţă (Sportul ştie de ce!), Turris Turnu Măgurele. De asemenea, într-unul din duelurile Băniei, Armata Craiova, care până la acel meci nu acumulase nici un punct, a bătut la Işalniţa pe Chimia Craiova. Cu această reuşită, „militarii” craioveni au părăsit ultimul local seriei, loc ocupat acum de FC Sibiu. Etapa viitoare, FC Oltchim merge la Balş pentru meciul cu o nou-promovată, FC Balş. La acest moment, cele două formaţii sunt despărţite de 7 puncte în clasament, vâlcenii având 13, cu +1 la adevăr, în timp ce gazdele lor de vinerea viitoare au doar 6 puncte şi –3 la adevăr.   (Ionel GEREA)