Oltchim a devenit marţi campioană, iar sâmbătă a pierdut primul meci!

luni, 19 martie 2007

Relaxare nepermisă la Koprivnica

cu largul concurs al arbitrilor, Podravka s-a impus la cinci goluri diferenţă 32-27, însă calificarea se va decide aici, la Vâlcea

Pentru accederea în semifinalele Cupei Cupelor va fi mai greu decât a fost oricare alt meci jucat de Oltchim Rm. Vâlcea de la venirea lui Gheorghe Tadici pe banca tehnică a celei mai titrate grupări din handbalul feminin românesc. La Koprivnika a avut loc impactul noii echipe campioane a României cu handbalul de Liga Campionilor. Podravka Vegeta, grupare ce a venit din grupele Ligii, s-a impus în propria sală, acolo unde obţinuse şi două importante succese în grupă. Din acest punct de vedere se poate spune că vâlcencele ar trebui să stea liniştite, pentru că în deplasare croatele au fost extrem de vulnerabile. Arbitrajul şi neşansa au fost principalii duşmani ai echipei Oltchim. Cea mai bună marcatoare din România, Ionela Gâlcă, a fost nevoită să-şi lase echipa la greu pentru că arbitrii au considerat că trebuie eliminată pentru un fault, după ce o altă jucătoare de la Oltchim fusese practic busculată, dar împotriva croatelor nu s-a luat o astfel de măsură. În poartă, nici Huţupan şi nici Tamaş n-au mai reuşit paradele de excepţie, astfel că în majoritatea timpului gazdele s-au aflat la conducere pe tabela de scor. La pauză a fost 19-16, iar vâlcencele au început partea a doua a partidei cu mai mult aplomb. În doar câteva minute s-a egalat, 20-20, moment în care, în superioritate numerică, Oltchim n-a reuşit să treacă în avantaj. În fine, mergând cap la cap, cele două echipe nu se puteau rupe una de cealaltă fără intervenţia arbitrilor. Aceştia au început să favorizeze cu deciziile lor pe Podravka Koprivnica, spre exasperarea jucătoarelor lui Gheorghe Tadici, cea care a protestat adesea fiind Luminiţa Huţupan. Ea a fost eliminată, nu înainte de a fi trimisă în tribună şi o jucătoare a gazdelor. Din lotul echipei Oltchim, în repriza a doua s-a remarcat cu o prestaţie aproape de superlativ tânăra Adina Meiroşu, aceasta suplinind-o destul de bine pe Ionela Gâlcă, deşi nu a evoluat pe acelaşi post. Prestaţia modestă din Croaţia poate fi uitată dacă Oltchim Rm. Vâlcea învinge în returul din Sala „Traian“ la o diferenţă de şase goluri. Şi la o victorie cu cinci goluri diferenţă în favoarea vâlcencelor se poate califica Oltchim, asta doar dacă scorul final nu va fi mai mare de 31-26, apărarea având, după cum se poate constata, un mare rol în stabilirea echipei care va merge în semifinalele Cupei Cupelor. Pentru Oltchim au marcat: Maier 9 goluri, Meirtoşu 6, Lecuşeanu şi Gâlcă 4, Gatzel, Luca, Elisei şi Nechita câte un gol.