luni, 26 februarie 2007

Baschet / Divizia A

Băieţii au demonstrat că pot evita retrogradarea

91-81 cu CSU Cuadripol Braşov

Dacă Federaţia Română de Baschet nu va schimba regulamentul, vâlcenii au în sfârşit o şansă de evitare a retrogradării. Astfel, ultimele două poziţii ar rămâne retrogradabile, iar BC Rm. Vâlcea, în cel mai rău caz, pentru a se menţine în primul eşalon a ţării, ar avea de disputat un meci de baraj. În fine, până atunci trebuie să recunoaştem că nu doar rezultatul din meciul cu braşovenii, ci şi prestaţia din teren, ne oferă reale motive de speranţă. Cu un Miller imperial, echipa antrenată de Cristi Achim a adus în cont a treia victorie din actuala ediţie de campionat, CSU Cuadripol Braşov fiind - după West Petrom Arad - a doua victimă a vâlcenilor. În primul sfert pare a se fi decis câştigătoarea, atunci când vâlcenii au condus cu 30-14. Până la pauză diferenţa s-a mărit şi scorul a devenit 53-31. Apoi a intervenit relaxarea şi braşovenii şi-au adjudecat următoarele două sferturi cu 25-7 (cam mare diferenţa şi nepermisă relaxarea vâlcenilor) şi 18-14. Una peste alta, totul e bine când se termină cu bine, adică victorie pentru trupa lui Cristi Achim şi un loc urcat în clasament.

Fetele se menţin aproape de podium

60-48 cu CSU Oradea

Chiar dacă seria de succese a fost întreruptă după cinci victorii cu eşecul din Giuleşti, baschetbalistele antrenate de soţii Mihai şi Antoaneta Toma şi-au revenit la forma lor din ultimul timp şi n-au lăsat nici o şansă adversarelor venite de la Oradea, cu toate că acestea şi-au arătat în câteva momente valoarea. Astfel, după un prim sfert adjudecat de CET Govora cu 16-4, înainte de pauză lucrurile s-au mai echilibrat şi sfertul 2 a revenit ardelencelor, care s-au impus cu 10-8. Pentru a scuti de emoţii suporterii prezenţi la acest meci, fetele noastre au abordat cu maximă seriozitate sfertul trei, pe care şi l-au câştigat cu 21-13. În aceste condiţii finalul a aparţinut doar statistic fetelor de la CSU Oradea, care au punctat de 25 de ori (faţă de doar 15 puncte ale vâlcencelor), iar scorul general a rămas în avantajul echipei noastre: 60-48, vâlceanca Irina Boroş fiind remarcata oficialilor de la acest meci.