Protest împotriva mafiei din arbitraj

luni, 18 septembrie 2006

Centralul partidei de la Timişoara s-a retras în timpul jocului

Presa sportivă la nivel naţional a vuit sâmbătă după meciul de fotbal CFR Timişoara - CSM Rm. Vâlcea, motivul principal fiind acela că în minutul 50, la scorul de 0-0, centralul partidei, George Luca, a părăsit terenul de joc. Potrivit declaraţiilor sale, gestul făcut n-a fost întâmplător şi nici urmat ca o reacţie de moment, ci a fost îndelung premeditat. Arbitrul este din Bistriţa, este medic stomatolog şi susţine că nu trăieşte din arbitraj, motiv pentru care a decis să scoată la iveală neregulile existente în instituţia condusă de vâlceanul Gheorghe Constantin. Potrivit spuselor sale, principalul motiv pentru care a decis să recurgă la acest gest îl reprezintă modul în care se promovează în arbitrajul românesc unde s-au creat o adevărată mafie şi un sistem de valori bazat pe relaţii de rudenie. În pauza meciului de la Timişoara, bistriţeanul George Luca le-a comunicat colegilor săi ce urmează să facă. Apoi, la doar cinci-şase minute de la reluarea partidei, a întrerupt jocul, i-a chemat la ei pe cei doi asistenţi şi pe căpitanii celor două echipe, explicându-le motivele pentru care nu vrea să mai arbitreze. În acel moment, unul dintre asistenţi a trecut la centru, iar la linie a rămas al patrulea arbitru, cel „de rezervă“. Partida a continuat, vâlcenii au deschis scorul prin Budeanu, însă, în minutul 70, gazdele au egalat dintr-un penalty contestat de vâlceni. Victoria echipei CSM Rm. Vâlcea s-a conturat abia în ultimul minut de joc.