FC Oltchim, tot mai aproape de promovare

luni, 27 martie 2006

Divizia C

FC Oltchim şi-a luat o binemeritată revanşă în faţa echipei care i-a administrat singura înfrângere din actuala ediţie de campionat: CSM Sebeş. Înfruntarea cu „tineretul sebeşesc“ n-a fost una uşoară, principalul adversar fiind, însă, terenul acoperitz cu bălţi şi noroi. A rezultat o luptă surdă, numeroase faulturi involuntare şi accidentări. Scorul a fost deschis în prima repriză de către Cosmin Popa, cel mai bun jucător al echipei antrenate de Costel Gaiţă. Până la pauză nu s-a mai petrecut nimic important, astfel că la vestiare s-a intrat cu un fragil 1-0. Şi în repriza a doua scenariul s-a repetat, însă de data aceasta nu a mai marcat un fotbalist al echipei Oltchim, cu am consemnat autogolul lui Cozma, marcat cu 10 minute înainte de final. Poate că acel 2-0 era conform cu realitatea din teren şi cu diferenţa de valoare dintre cele două echipe, numai că Benga a redus din diferenţă când toată lumea aştepta fluierul de final al partidei, meciul încheindu-se astfel cu 2-1 pentru FC Oltchim.

Având în vedere şi faptul că meciul dintre ocupantele locurilor 2 şi 3 s-a terminat la egalitate, acest succes detaşează trupa preşedintelui Mihai Diculoiu în fruntea clasamentului, promovarea fiind acum doar o chestiune de zile şi câteva puncte (maximum cinci victorii!)