|marți, decembrie 12, 2017
  • Follow Us!

Programul manifestărilor festive din perioada 1 decembrie 2011 – 1 ianuarie 2012 

Primăria Municipiului Arhiepiscopia

Râmnicu Vâlcea Râmnicului

 

Programul manifestărilor festive

din perioada 1 decembrie 2011 – 1 ianuarie 2012

1 decembrie

• ora 10.00 – Monumentul Independenţei – Ceremonie militară cu depunere de coroane

• ora 11.00 – Instituţia Prefectului Vâlcea – Inaugurarea „Galeriei Prefecţilor”

• ora 17.00 – 19.00 – Scuarul Mircea cel Bătrân – animaţie stradală

• ora 18.00 – Scuarul Mircea cel Bătrân – Spectacol de muzică şi dansuri populare cu ocazia Zilei Naţionale a României cu Taraful „Izvor de Vâlcea”

2 decembrie

• ora 19.00 – Teatrul „Anton Pann”, Sala Mare – Concert eveniment al Coralei Academice „Euphonia” (aniversare 30 de ani de la înfiinţare)

3 decembrie

• ora 11.30 – Teatrul „Anton Pann”, Sala Studio – „Aventurile lui Pinocchio” de Carlo Collodi, regia Bogdan Tudor Pelerin

• ora 19.00 – Salina Ocnele Mari – Concert de muzică sacră

4 decembrie

• ora 11.30 – Piaţa „Nord” – Concert al Fanfarei „Gabriel Chaborschi” a Palatului Copiilor şi a Liceului de Artă

5 decembrie

• ora 12.00 – Centrul Spiritual-Cultural „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul” – Vernisarea Expoziţiei de icoane

• ora 18.00 – Scuarul Mircea cel Bătrân – Aprinderea luminilor în Bradul de Crăciun; Spectacol de colinde cu corul „Euphonia” al Filarmonicii „Ion Dumitrescu”; „Invitaţii lui Arlechino”, spectacol al Teatrului Municipal „Ariel”

• ora 19.00 – Teatrul „Anton Pann”, Sala Mare – „Violoncelul în concert” – Orchestra Simfonică a Filarmonicii „Ion Dumitrescu”, dirijor Florin Totan, solist Dan Totan

6 decembrie

• ora 9.00 – Catedrala Arhiepiscopală – Hramul Catedralei Arhiepiscopale „Sf. Nicolae” – Sfânta Liturghie Arhierească

• ora 17 .00 – 19.00 – Scuarul Mircea cel Bătrân- animaţie stradală

8 decembrie

• ora 17.00 – „Chez Marie” Ceai şi Artă – Expoziţie de fotografie 3D

• ora 18.00 – Teatrul Municipal „Ariel”, Parcul Zăvoi – Spectacolul „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale

9 decembrie

• ora 18.30 – Teatrul „Anton Pann”, Sala Studio – Spectacol invitat – Teatrul Nelegiuit prezintă „Amalia repiră adânc” de Alina Nelega, regia Bogdan Tudor Pelerin, cu Iulia Antonie

10 decembrie

• ora 10.00 – Piaţeta blocului D2, Calea lui Traian – Deschiderea Târgului „Spirit de Crăciun”

• ora 11.00 – 13.00 – Scuarul Mircea cel Bătrân – animaţie stradală

• ora 11.30 – Teatrul „Anton Pann”, Sala Studio – „Cocoşelul neascultător” de Ion Lucian, regia Bogdan Tudor Pelerin

• ora 12.00 – Piaţeta blocului D2, Calea lui Traian – Concurs de decorare de sărbători între licee

11 decembrie

• ora 11.00 – 13.00 – Scuarul Mircea cel Bătrân – animaţie stradală

• ora 19.00 – Cinematograful Ostroveni – Spectacolul „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale

12 decembrie

• ora 19.00 – Teatrul „Anton Pann”, Sala Mare – „Ochiul Tigrului” – Orchestra Simfonică a Filarmonicii „Ion Dumitrescu”, dirijor Michael Woods (Australia)

14 decembrie

• ora 17.00 – Complexul Cultural „Sfântul Antim Ivireanul”, Arhiepiscopia Râmnicului – „Icoane şi colinde de Crăciun” – vernisajul expoziţiei de icoane pe lemn şi sticlă; Minirecital de colinde religioase şi laice

• ora 18.30 – „Chez Marie” Ceai şi Artă – „Ceai şi carte – Povestiri de Crăciun” (în parteneriat cu Librăria Humanitas „Virgil Ierunca”)

15 decembrie

• ora 18.30 – „Chez Marie” Ceai şi Artă – „Ceai şi carte – Povestiri de Crăciun” (în parteneriat cu Librăria Humanitas „Virgil Ierunca”)

16 decembrie

• ora 14.00 – „Chez Marie” Ceai şi Artă – Vernisajul expoziţiei de icoane pe sticlă

ora 15.00 – Complexul Cultural „Sfântul Antim Ivireanul”, Arhiepiscopia Râmnicului – Festivalul „Din moşi-strămoşi”, ed. a XIV-a: – Colocviu pe tema „Sacru şi profan în folclorul obiceiurilor de iarnă”; Spectacol de colinde cu participarea grupurilor de colindători din principalele zone folclorice ale ţării

• ora 18.00, Galeriile „Artex” – Târgul de Artă al Uniunii Artiştilor Plastici Vâlcea

• ora 18.30, Teatrul „Anton Pann”, Sala Mare – „Revizorul” de Gogol, regia Laszlo Vadas

17 decembrie

• ora 11.30 – Teatrul „Anton Pann”, Sala Studio – „Albă ca zăpada” după Fraţii Grimm, regia Diana Roman

• ora 13.30 – Scuarul Mircea cel Bătrân, Scenă – Festivalul „Din moşi-strămoşi”, ed. a XIV-a: Spectacol de colinde cu participarea grupurilor de colindători din principalele zone folclorice ale ţării

• ora 17.00 – 19.00 – Scuarul Mircea cel Bătrân – animaţie stradală

• ora 18.00 – Catedrala Arhiepiscopală – Concertul tradiţional de colinde susţinut de Corala „Sf. Antim Ivireanul”

18 decembrie

• ora 10.00 – 12.00 – Scuarul Mircea cel Bătrân – animaţie stradală • ora 12.00 – Cinematograf „Ostroveni” – Spectacolul „Pinocchio” după Carlo Collodi

• ora 17.00 – Sala Sindicatelor – Concert de Colinde „Colindători la uşa sufletului dumneavoastră” cu Corala „Canticum” a Seminarului Teologic Teologic „Sf. Nicolae”, Corala „Carmine Coziae” a Liceului de Arte, Şcoala Waldorf, Corurile Mănăstirilor Cozia, Bistriţa, Dintr-un Lemn, Govora şi Ostrov

• ora 17.00 – Palatul Copiilor – „Invitaţii lui Arlechino”, spectacol al Teatrului Municipal „Ariel”

• ora 18.30 – Teatrul „Anton Pann”, Sala Mare – Concert de Crăciun (în parteneriat cu 7Media)

19 decembrie

• ora 19.00, Teatrul „Anton Pann”, Sala Mare – Concert Simfonic de Crăciun – Orchestra Simfonică a Filarmonicii „Ion Dumitrescu”, dirijor Mihail Ştefănescu

20 decembrie

• ora 17.00 – Teatrul „Anton Pann”, Sala Studio – „Cenuşăreasa” – spectacol de balet (în parteneriat cu Palatul Copiilor )

• ora 19.00 – Teatrul „Anton Pann”, Sala Mare – Concert de Colinde – corul „Euphonia” al Filarmonicii „Ion Dumitrescu”, dirijor Mihail Ştefănescu

23 decembrie

• ora 18.00 – Biserica Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel – Concert de Colinde „Vine, vine Moş Crăciun” – Corala Parohiei

• ora 18.30 – Palatul Copiilor – „Invitaţii lui Arlechino”, spectacol al Teatrului Municipal „Ariel”

24 decembrie

• ora 17.00 – 19.00 – Scuarul Mircea cel Bătrân – animaţie stradală

25 decembrie

• ora 9.00 – Catedrala Arhiepiscopală – Praznicul „Naşterii Domnului” – Sfânta Liturghie Arhierească

31 decembrie

Scuarul Mircea cel Bătrân

REVELION 2012

• ora 20.00 – Spectacol folcloric cu „Taraful Pleantă”, Mariana Ionescu Căpitănescu, Elena Ghiţulete, Elena Iordan, Alin Pavelescu, Neli şi Cristi Pleantă, Nineta Popa, Cristina Udrea

• ora 23.15 – Recital „Antract”

• ora 24.00 – Focuri de artificii

1 ianuarie 2012

• ora 9.00 – Catedrala Arhiepiscopală – Praznicul „Tăierii Împrejur a Domnului”,

Sf. Ierarh Vasile cel Mare, Anul Nou – Sfânta Liturghie Arhierească

Parteneri:

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, „Chez Marie” Ceai şi Artă, Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional, Filarmonica „Ion Dumitrescu”, Forumul Cultural al Râmnicului, Inspectoratul Şcolar Judeţean, Instituţia Prefectului, Librăria Humanitas „Virgil Ierunca”, Liceul de Artă, Palatul Copiilor, Teatrul Municipal „Ariel”, Teatrul de Stat „Anton Pann”, Uniunea Artiştilor Plastici

Leave a Response