
Un bărbat de 40 de ani din Râmnicu Vâlcea a fost reținut după ce ar fi păcălit o femeie din Salonta, Bihor, folosind una dintre cele mai noi metode de fraudă online – „spoofingul”, adică uzurparea de identitate în scop de înșelăciune.
Potrivit anchetatorilor, pe 1 iulie 2025, suspectul s-a dat drept reprezentant al unor instituții publice și bănci, reușind să o convingă pe femeie să contracteze un credit de 40.000 lei. După ce a primit banii, ar fi determinat-o să-i convertească în euro și să-i transfere într-un cont controlat de el.
Pe 31 iulie, polițiștii din Salonta, sprijiniți de colegii din Râmnicu Vâlcea și luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale, au descins la domiciliul bărbatului, în baza unui mandat emis de Judecătoria Salonta.
Au fost ridicate mai multe dispozitive electronice – laptopuri, telefoane mobile, o unitate PC – dar și documente, un baston telescopic și un box metalic.
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere al IPJ Bihor, fiind cercetat pentru înșelăciune.
Poliția și procurorii continuă cercetările pentru a stabili întreaga activitate infracțională și pentru recuperarea prejudiciului.
„Precizăm că orice persoană cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție și de drepturile legale prevăzute de Codul de procedură penală”, au transmis anchetatorii.
📹 Vezi AICI imaginile din timpul perchezițiilor:
Web Design by DowMedia