Traficul rutier pe Valea Oltului (DN 7) era îngreunat, vineri seara, în localitatea Brezoi, după ce în urma precipitațiilor, în zonă au avut loc căderi de pietre de pe versant, iar un copac s-a prăbușit pe carosabil.
Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vâlcea, un autoturism a fost lovit de aluviuni, la fața locului intervenind pompierii cu o autospecială de stingere cu modul de descarcerare și încă una SMURD.
Șoferul autoturismului a fost evaluat de echipajul medical la fața locului, nefiind însă necesar să fie transportat la spital, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, Sorin Albinaru.
De asemenea, au fost anunțate Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Brezoi și Secția Drumuri Naționale Vâlcea, echipele specializate intervenind în zonă pentru curățarea carosabilului.
Recomandarea polițiștilor pentru șoferi este să circule cu prudență, să respecte indicațiile polițiștilor prezenți în zonă și să adapteze viteza la condițiile de drum. AGERPRES
Web Design by DowMedia