Imixtiune grava si ILEGALA a presedintelui INTERIMAR - PNL, Ilie Bolojan, in alegerile prezidentiale din mai 2025
Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a generat un val de controverse prin convocarea unei întâlniri la Palatul Cotroceni, cu doar două luni înainte de alegerile prezidențiale, la care vor participa șefii instituțiilor responsabile de organizarea scrutinului. Acest demers ridică suspiciuni privind o tentativă de influențare a procesului electoral, în contextul în care Bolojan este un lider proeminent al PNL, partid aflat în plină campanie electorală.
Întrevederea, programată pentru luni, 17 martie 2025, este prezentată oficial drept un efort de "coordonare interinstituțională", însă prezența unor persoane cheie din administrația guvernamentală și instituțiile care gestionează procesul electoral ridică semne de întrebare. Printre participanți se numără premierul Marcel Ciolacu, vicepremierii Marian Neacșu și Cătălin Predoiu, președintele interimar al Autorității Electorale Permanente, Zsombor Vajda, și șefii altor instituții implicate în organizarea scrutinului.
În ciuda justificărilor oficiale, criticii consideră această întâlnire o ingerință gravă și ilegală a unui președinte interimar în procesul electoral. Bolojan, care nu are un mandat conferit de votul popular, ci a preluat interimar funcția după anularea alegerilor din 2024, pare să își depășească atribuțiile constituționale.
Cristian Diaconescu, șeful Cancelariei Prezidențiale, a declarat că scopul întâlnirii este „asigurarea unui proces electoral democratic, corect, din punct de vedere legal”. Totuși, aceste afirmații sunt privite cu scepticism, având în vedere antecedentele anulării alegerilor din 2024, pe fondul unor acuzații de intervenție externă.
Analiștii politici avertizează că, prin această inițiativă, Ilie Bolojan creează un precedent periculos, folosind influența funcției prezidențiale pentru a interveni în organizarea alegerilor, într-un mod care ar putea favoriza interesele partidului său. Opoziția cere explicații și chiar investigarea legalității acțiunilor sale, considerându-le o încălcare gravă a principiilor democratice.
În concluzie, această întâlnire ridică suspiciuni serioase cu privire la imparțialitatea procesului electoral din mai 2025 și la respectarea normelor democratice în România. Rămâne de văzut dacă instituțiile statului vor reacționa la această ingerință fără precedent sau dacă vor permite ca președintele interimar să își impună propria agendă politică.
Web Design by DowMedia