Arhitectul şef al oraşului, trimis în judecată de DNA pentru luare de mită

duminică, 2 februarie 2025

Arhitectul sef a fost trimis în judecată de DNA pentru luare de mită, acuzat că i-a fost vândut un imobil „la un preţ derizoriu” pentru a semna documentele de urbanism necesare realizării unui proiect imobiliar, anunță miercuri DNA, într-un comunicat.

Giorgiana Cotigiarhitectul şef al oraşului Năvodari, a fost trimisă în judecată pentru săvârşirea a două infracţiuni de luare de mită şi a infracţiunii de folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane.

Alături de aceasta, au fost trimiși în judecată pentru dare de mită doi oameni de afaceri, Adrian Damian și Traian Vasea. În dosar apare și firma S.C. Aqua Force S.R.L, din Năvodari, care se ocupă de dezvoltare imobiliară și este administrată de Adrian Damian, notează publicația Info Sud-Est, conform hotnews.ro

Potrivit DNA, în 2020, Giorgiana Cotigi a primit de la inculpatul D.A., administrator al societăţii S.C. Aqua Force S.R.L., „foloase necuvenite în cuantum de 36.500 euro şi 56.530 lei (aproximativ 11.000 euro), în forma disimulată a vânzării unui imobil la un preţ derizoriu în raport cu valoarea reală, în schimbul semnării documentelor de urbanism necesare realizării unui proiect imobiliar în oraşul Năvodari, judeţul Constanţa, în care inculpata era direct interesată, dar şi în legătură cu emiterea altor acte similare necesare inculpaţilor S.C. Aqua Force S.R.L. şi lui D.A. sau fratelui acestuia, în alte proiecte imobiliare”.

Concret, pe 22 noiembrie 2019, Cotigi e acuzată că a încheiat antecontractul de vânzare cumpărare cu societatea S.C. Aqua Force S.R.L. având ca obiect imobilul situat în Năvodari, iar ulterior, în cursul anului 2020, a semnat toate actele necesare edificării imobilului pe care ea promisese că îl cumpără.

„Actele juridice prin care a fost convenit preţul derizoriu datează din 10 iunie 2020 şi 18 decembrie 2020. Într-un context similar, în perioada septembrie-noiembrie 2020, în calitate de arhitect şef al oraşului Năvodari, inculpata Cotigi Giorgiana ar primit de la inculpatul V.T., foloase necuvenite constând în lucrări de amenajare (materiale şi manoperă) realizate la imobilul dobândit în condiţiile anterior descrise, în valoare totală de 12.853 lei, în legătură cu semnarea documentelor de urbanism (certificate de urbanism, autorizaţii de construire şi procese verbale de recepţie) necesare realizării, de către mituitor şi de către membrii familiei sale, a unor proiecte imobiliare prin intermediul firmelor controlate de aceştia”, a mai transmis DNA.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Constanţa.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Ultimele stiri

  • PUBLICITATE

  • PARTENERI MEDIA

  • © 2025 Ziarul de Valcea. Toate drepturile rezervate.

    Web Design by DowMedia

    Ne gasiti si pe