Astăzi am avut onoarea de a primi, în calitate de președinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Italiană, vizita delegației conduse de domnul Fabrizio Comba, deputat în Parlamentul Republicii Italiene și președinte al Secției bilaterale de prietenie Italia–România a Grupului italian al Uniunii Interparlamentare.

Întrevederea a avut loc într-un moment cu o semnificație aparte, întrucât a coincis cu sărbătorirea Zilei Naționale a Republicii Italiene.

Discuțiile au reconfirmat nivelul excelent al relației dintre România și Italia, parteneri strategici și aliați apropiați în cadrul Uniunii Europene și al NATO.
Am abordat teme importante privind cooperarea economică, investițiile italiene în România, securitatea regională și consolidarea Flancului Estic al NATO, într-un context european și internațional tot mai complex.
Totodată, am apreciat sprijinul constant acordat României de către Italia și contribuția importantă a partenerilor italieni la consolidarea securității regionale.
La mulți ani Republicii Italiene!
Ștefan Ovidiu Popa
Lider Grup Parlamentar PSD
Deputat PSD Vâlcea






























