Primarul Florinel Constantinescu - Mai puține festivaluri, mai multe proiecte: direcția aleasă de Călimănești

duminică, 13 iulie 2025

Mai puține festivaluri, mai multe proiecte: direcția aleasă de Călimănești

În contextul măsurilor de austeritate impuse la nivel central, administrația din Călimănești a fost nevoită să-și regândească prioritățile. Evenimentele culturale au fost reduse sau redimensionate, iar banii au fost redirecționați către proiecte majore de infrastructură, multe finanțate din fonduri europene.

Primarul orașului afirmă clar: „Avem proiecte de peste 80 de milioane de euro și trebuie să le implementăm. Acestea sunt prioritare.” Astfel, Ziua Orașului nu s-a mai ținut, iar „Taberele de teatru și pictură” – care durau zece zile – au fost reduse la trei, cu activități susținute în principal de studenți și copii.

Cultura continuă, dar într-un format mai restrâns și adaptat noilor realități financiare. În paralel, administrația derulează peste 23 de proiecte, dintre care unele sunt în execuție (precum baza sportivă de la Seaca și extinderea rețelei de gaze), iar altele în licitație sau pregătire, precum eficientizarea energetică a școlilor, parcul „Pădure Parc” și modernizarea infrastructurii pentru transport electric.

Primăria marchează și momente simbolice: 100 de ani de la mutarea în actualul sediu și 200 de ani de învățământ în oraș. Totodată, este omagiată personalitatea medicului Octavian Udriște, cu o expoziție la Casa de Cultură „Florin Zamfirescu”.

Evenimentul „Cântecele Oltului”, ajuns la ediția 57, rămâne sub semnul incertitudinii, fiind încă în discuții cu instituțiile de cultură județene.

Într-un climat economic dificil, Călimănești face un compromis echilibrat: nu renunță la identitatea sa culturală, dar mută greul bugetar pe dezvoltarea durabilă. Cultura supraviețuiește, proiectele mari prind contur.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Ultimele stiri

  • © 2025 Ziarul de Valcea. Toate drepturile rezervate.

    Web Design by DowMedia

    Ne gasiti si pe