Cinci persoane au fost reținute în urma unor percheziții efectuate de polițiștii prahoveni în județele Brăila și Vâlcea. Acestea sunt acuzate că au încercat și totodată au și reușit să obțină, cu acte false, credite bancare online.
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Prahova, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Prahova au pus în executare trei mandate de percheziție domiciliară miercuri, în județele Brăila și Vâlcea, la domiciliile unor persoane bănuite de săvârșirea infracțiunilor de fals material în înscrisuri oficiale, uz de fals, fals privind identitatea, fals informatic, înșelăciune și tentativă la înșelăciune, conform https://www.observatorulph.ro/
Din verificări, a rezultat faptul că persoanele cercetate, în perioada februarie – mai 2024, prin procesul de deschidere a unor conturi bancare online, în etapa denumită „digital onboarding”, ar fi utilizat fotocopii ale unor cărți de identitate falsificate, care prezentau aceeași fizonomie pe mai multe documente, reușindu-se atfel crearea unor conturi bancare, unuia dintre aceste conturi fiindu-i aprobată obținerea unui credit în valoare de 54.000 de lei.
În cauză, au fost puse în aplicare 6 mandate de aducere.
În urma perchezițiilor, au fost descoperite și ridicate mai multe mijloace materiale de probă, precum: telefoane mobile, laptopuri, cărți de identitate falsificate, un detector de metale neautorizat, materii vegetale, dar și bani.
În baza probatoriului administrat, față de 5 dintre persoanele implicate a fost luată măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând ca mâine să fie prezentate unității de parchet competente cu propunere de luare a unei alte măsuri preventive.
Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.
Activitatea a beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul Direcției Generale a Poliției Municipiului București și al polițiștilor inspectoratelor județene de poliție Bacău, Brăila, Constanța și Vâlcea.