SCM Râmnicu Vâlcea – Paris 92 30-28. Victorie pentru vâlcence în EHF European League

duminică, 12 februarie 2023

SCM Râmnicu Vâlcea a învins echipa Paris 92, cu scorul de 30-28 (12-12), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa D a competiţiei feminine de handbal EHF European League.

SCM păstrează şanse de a se califica în optimile de finală după acest succes.

Victorie pentru SCM Râmnicu Vâlcea în EHF European League

Gazdele au început în forţă şi au condus cu 3-0 şi 4-1, apoi echipa din Hexagon a echilibrat disputa, dar vâlcencele au mai avut de câteva ori avans de trei goluri, 9-6, 10-7, pentru ca la pauză scorul să fie egal, 12-12.

Repriza secundă a fost destul de echilibrată, dar SCM a reuşit să se desprindă pe tabelă cu un sfert de oră înainte de final, la 24-20, după trei goluri consecutive. Diferenţa maximă a fost de cinci goluri, 30-25, dar relaxarea prematură a echipei antrenată de Bent Dahl le-a permis jucătoarelor oaspete să marcheze trei goluri la rând pe final.

Irina Glibko a marcat 10 goluri pentru SCM, Asma Elghaoui a reuşit 7, Daria Bucur 4, Evghenia Levcenko 4, Elin Hansson 2, Amalia Coman 1, Bobana Klikovac 1, Asuka Fujita 1. Isabell Roch a apărat 5 şuturi (29,41%), iar Daciana Hosu a parat 4 (20%).

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Deborah Lassource 7, Laura Flippes 6, Gnonsiane Niombla 5, Coura Kanoute 3, Alice Mazens 2, Namizata Fofana 2, Adja Ouatara 2, Jannela Blonbou 1.

La oaspete, Lea Serdarevic a apărat 7 aruncări (29,17%), iar Roxanne Frank a blocat 4 (25%).

Au arbitrat croaţii Ante Mikelic şi Petar Paradina, iar delegat EHF a fost bulgăroaica Rosiţa Dimkova.

Duminică va avea loc celălalt meci al grupei, Thuringer HC - Praktiker-Vac.

Thuringer HC conduce în clasament, cu 7 puncte, urmată de SCM Râmnicu Vâlcea, cu 5 puncte, Paris 92, 4 puncte, Praktiker-Vac, 2 puncte.

Ultimele meciuri din grupă se vor juca pe 18 februarie, Paris 92 - Thuringer HC şi Praktiker-Vac - SCM Râmnicu Vâlcea.

Primele două clasate se califică în optimile de finală.