SCM Râmnicu Vâlcea, a treia victorie consecutivă în EHF European League

sâmbătă, 5 februarie 2022

SCM Râmnicu Vâlcea a reuşit a treia sa victorie consecutivă în Grupa D a competiţiei de handbal feminin EHF European League, 32-27 (12-12) cu echipa franceză Chambray Touraine Handball, sâmbătă, în Sala Sporturilor ''Traian''.

În urma acestui succes, SCM a făcut un pas mare spre sferturile de finală, calificarea urmând să fie confirmată dacă Viborg HK o va învinge pe Vaci NKSE, în celălalt meci al zilei.

Formaţia vâlceană a avut parte de un început mai dificil de meci, a fost condusă cu 3-1, 7-6 şi 8-7, însă a reuşit să întoarcă scorul şi să aibă 10-8 pe tabelă. La pauză scorul a fost egal, 12-12, după ce echipa din Hexagon s-a aflat din nou în avantaj.

Echipa antrenată de norvegianul Bent Dahl a jucat mult mai bine după pauză şi s-a desprins şapte goluri, 25-18 (min. 51). Au urmat însă cinci goluri consecutive ale formaţiei Chambray Touraine Handball (25-22) şi jocul s-a animat. Finalul s-a jucat pe contre, însă oaspetele nu au reuşit să se apropie pe tabelă, vâlcencele câştigând cu 32-27.

Pentru SCM au înscris Asma Elghaoui 8 goluri, Irina Glibko 8, Zeljka Nikolic 5, Kristina Liscevic 3, Cristina Florica 3, Mireya Gonzalez Alvarez 2, Daria Bucur 2, Bobana Klikovac 1.

Golurile formaţiei oaspete au fost reuşite de Jovana Stoiljkovic 5, Paula Maria Valdivia Montserrat 4, Alexandra Lacrabere 7, Ida Lagerbon 4, Sophia Fehri 2, Clara Monti Danielsson 2, Rebecca Bossavy 1, Laugane Pina 1, Nina Brkljacic 1.

Meciul a fost arbitrat de turcoaicele Pinar Unlu Hatipoglu şi Mehtap Şimşek, iar delegat EHF a fost sârbul Boris Vukasinovic.

SCM Râmnicu Vâlcea ocupă primul loc în clasament, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de Viborg HK, 4 p (2 j), Chambray Touraine Handball, 2 p (4 j), Vaci NKSE, 0 p (3 j). Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

SCM va juca următoarele două meciuri cu Viborg, pe 13 februarie acasă şi pe 16 februarie în deplasare.