SCM Ramnicu Valcea, campioana Romaniei, scoate un punct mare in Champions League, ce poate fi decisiv pentru calificarea in sferturi

duminică, 23 februarie 2020

Gruparea campioana a Romaniei la handbal feminin SCM Ramnicu Valcea a scos un punct important intr-o deplasare grea in grupele principale ale Ligii Campionilor, sambata seara.

Echipa valceana a terminat la egalitate cu echipa slovena RK Krim Mercator Ljubljana, scor 28-28, dupa 12-13 la pauza – relateaza ziare.com

Campioana Romaniei a pierdut punctele victoriei printre degete la final, primind gol cu zece secunde inainte de finis, dintr-o aruncare de la 7 metri.

E un punct totusi care se poate dovedi decisiv in economia calificarii in sferturile Ligii Campionilor. In ultimele cinci minute, Valcea a avut si doua goluri avans chiar, 26-24.

Golurile echipei noastre au fost reusite de Mireya Gonzalez Alvarez 7 goluri, Asma Elghaoui 6, Marta Lopez Herrero 4, Samara Da Silva Vieira 2, Kristina Liscevic 2, Jelena Trifunovic 2, Ann Grete Norgaard 2, Madalina Zamfirescu 1, Alexandra Badea 1, Cristina Florica 1.

In clasamentul grupei noastre, lidera este Gyori Audi ETO KC, cu 13 puncte, urmata de Brest Bretagne Handball, 13 puncte, Buducnost Podgorica, 10 puncte, SCM Ramnicu Valcea, 5 puncte, RK Krim Mercator Ljubljana, 3 puncte, IK Savehof, 2 puncte. Primele patru clasate se califica in sferturile de finala.

In penultima etapa, saptamana viitoare, avem programate partidele Brest Bretagne Handball - RK Krim Mercator Ljubljana, SCM Ramnicu Valcea - IK Savehof, ambele pe 29 februarie, si Buducnost - Gyori Audi ETO KC, pe 1 martie.