|joi, august 5, 2021
  • Follow Us!

VAIDEENI: Programul Festivalului de folclor păstoresc ”Învârtita Dorului”, 22-23 iunie 

invartita-vaideeni

Festivalul de folclor păstoresc ”Învârtita Dorului” este organizat de Primăria Vaideeni, Consiliul Local Vaideeni, în colaborare cu Asociaţia Culturală Moştenitorii. Văru’ Săndel va prezenta frumosul spectacol.

Programul manifestărilor:

Sâmbătă, 22 iunie
Căminul Cultural Vartolomei Todeci:
– Săculeţul de Vaideeni şi Învârtita Dorului – o poveste de jumătate de veac, proiect realizat de: Asociaţia Culturală Moştenitorii

Ora 14:30
Vernisaj expoziții
– Cu săculețul de Vaideeni prin lume
– Povestea caselor albastre
– Povestea cămășilor cu suflet
– Vaideeni în alb și negru
– SelfIE (pe mapamond)- în memoriam Ștefan Molnuș.
Ora: 16.00
Deschiderea oficiala a Șezătorii Sânzienelor
Lansare de carte:
– „O viață trăită prin muncă” volumul II, autor Vartolomei Todeci
– ‘’Adevaruri incomode despre Limba Romana’’, autor Vinereanu Mihai
– ‘’Cuvânt si Zidire’’ – autor Ion Iosif Stefu
– ‘’Pictură si Grafică’’ – autori Victor şi Irina Apostoloiu
Momente artistice oferite de Fluieraşii din Vaideeni şi de Ansamblul Folcloric Mioriţa, condus de doamna Cristina Irimescu
Ora 20.00 – Platoul Învârtita Dorului
Spectacol folcloric susţinut de:
În recital : VETA BIRIȘ, MARIANA ANGHEL, ALEXANDRU PUGNA, CRISTINA TURCU PREDA, VASILE CONEA, NINETA POPA, ADRIAN STANCA, MARIA TĂNASE MARIN, LUCIAN DRĂGAN.
Vor cânta : Rodica Popa Comăniciu, Stana Stepănescu, Ciobotin Boji, Nicușor Micșoniu, Adriana Anghel, Traian Stoiță, Cristina Udrea, Alin Pavelescu, Mioara Raica, Ilie Dură , Anamaria Iorga, Marius Ţugulescu, Geanina Gavrilă, Ioan Chiș, Mădălina Popescu, Mihaela Crăciunescu, Raluca Tărtăreanu, Mihail Tițoiu, Ștefan Săvoiu, Bogdan Handolescu, Adrian Băluță, Ștefan Băluță, Bogdan Roșianu, Moga Ionuț, Radu Toma, Marian Gabriel si Ansamblul “Ghiocelul” al Casei de Cultura “Ionel Lucian Sipos” din Giroc.
Evenimentul va fi prezentat de VĂRU’ SANDEL, vă aşteptăm cu drag!
Alte surprize.

Duminică, 23 iunie

0ra 11.30 – Centrul civic – Deschiderea festivităţilor
Ora 12.30 – Parada portului popular spre platoul Învârtita Dorului
Ora 13.00 – Spectacol folcloric susţinut de formaţiile din:
Jud. Vâlcea : Vaideeni, Băbeni, Horezu, Mălaia
Jud. Alba : Şugag, Vinerea Cugir
Jud. Argeş: Corbi, Galeşu
Jud. Bistriţa Năsăud: Leşu
Jud. Brașov: Bran
Jud. Gorj: Baia de Fier, Novaci, Polovragi
Jud. Hunedoara: Orăştie
Jud. Sibiu: Cristian, Gura Râului, Jina, Poiana Sibiului, Răşinari, Sadu, Sălişte, Tilişca, Tălmaciu.
Jud. Tulcea: Ansamblul Odyssea
Ucraina: Cernăuți

Leave a Response