|luni, noiembrie 30, 2020
  • Follow Us!

Au fost premiati cei mai buni elevi-autori din Proiectul “Valcea – colt de rai”, Editia 2014 

premii colt rai

 

Joi, 15 ianuarie 2015, in Sala de Conferinte a Bibliotecii Judetene “Antim Ivireanul” Valcea, au fost premiati cei mai buni elevi-autori de «Proza/Eseu», «Poezie», «Desen /Pictura»,«Pictura pe tema religioasa» si «Creatii video», competitori in Proiectul “Valcea – colt de rai”, Editia 2014.

Premiile:

Sectiunea Proza scurta/ Eseu; Juriu:  Mihai Sporis, Marian Patrascu

I. Teodora Bojin – Pausesti Maglasi, pentru creatiile “Monumentul” si “Oratele”, locul I Sectiunea Proza/Eseu etapa locala Pausesti-Maglasi

II. Elena Andreea Vochescu – Gradistea, pentru creatia “Iubirea fata de animale”

III. Ricardo Valentin Tudora – Berbesti, pentru creatia “De ce?”; locul I etapa locala Berbesti.

Mentiuni:
1. Raluca stefan (Berislavesti), pentru creatia “scoala de la Schitul Berislavesti”;

2. Loredana Vacaru (Berislavesti), pentru creatia “Pandurii lui Tudor la Berislavesti”; locul I eseu si locul I poezie etapa locala Berislavesti

3. Stefania Adriana Mihai (Tetoiu) pentru creatia “Calatorie în comuna mea”, locul I Sectiunea Poezie etapa locala Tetoiu

4. Andrea Alexandra Diaconu  (Gradistea), pentru creatia “Viata este ca o floare”, locul II Sectiunea Proza/Eseu etapa locala Gradistea

 

Sectiunea Poezie; jurizare Felix Sima

I. Loredana Vacaru – Berislavesti locul I poezie si locul I eseu la etapa locala Berislavesti

II. Athanasios Floroiu-Bondoc – Berbesti; locul I etapa locala Berbesti

III. Darian Florin Moisescu – Ghioroiu locul III Sectiunea Poezie etapa locala Ghioroiu

Mentiuni:

Elena Laura Dumitra – Gradistea, locul I Sectiunea Poezie etapa locala Gradistea

Bianca Lucia Carstea –  Tomsani

Dimitrie Goran – Pausesti – Maglasi, locul I Sectiunea Poezie si Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Pausesti Maglasi

 

Sectiunile Pictura/ Desen; juriu: Violeta Scrociob,  Dumitru Zamfira

I. Dimitrie Goran – Pausesti Maglasi – locul I Sectiunea Poezie si Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Pausesti Maglasi

II. Pierre Iortopan – Olanu locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Olanu

III. Irina Enea – Copaceni, locul II Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Copaceni

Mentiune: Veranya Albu – Tomsani, locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Tomsani

 

Sectiunea Icoana (pictura pe tema religioasa); juriu: Violeta Scrociob,  Dumitru Zamfira

I. Elena Madalina Gherghe – Berbesti, locul I etapa locala Berbesti

II. Madalina Tistu – Valea Mare, ,  locul I etapa locala Valea Mare

III. Elena Dezrobitu – Berislavesti,  locul I etapa locala Berislavesti

Mentiune: Elena Bianca Arvinte – Vladesti

Sectiunea “Creatii video”- jurizare Valentin Schiopu, Valentin Smedescu

Claudiu Andreescu – concurent unic Sectiunea „Creatii video”, etapa locala Vladesti

*

Diplome de Merit (locurile I la Proza, Poezie, Desen/Pictura si Pictura pe tema religioasa, in etapa locala a concursului)

1. David Vasilcioiu – locul I Sectiunea Desen/Pictura, etapa locala Berbesti

2. Alina Tanase – locul I Sectiunea Poezie, etapa locala Berislavesti

3. Ioana-Anca Belu – locul  I etapa locala Berislavesti pentru povestea în imagini „Întamplare”

4.  Alexandra Udrea – locul I etapa locala Berislavesti pentru compunerea “De Paste”

5. Petronela Vîlcu – locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Berislavesti

6. Andreea Cioran – locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Copaceni

7. Maria Valentina Ivanescu – locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Danicei

8.  Mihaela Cernatescu – locul I Sectiunea Poezie, etapa locala Danicei

9. Elena Diana Macau (?) – locul I Sectiunea Proza/Eseu etapa locala Danicei

10. Ana-Maria Roxana Stan – locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Ghioroiu

11. Denisa Daniela Petrescu – locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Gradistea

12. Elena Fabiana Florescu – locul I Sectiunea Proza/Eseu si locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Lacusteni

13. Alexandru Tufoi – locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Racovita

14. Carmina Pais – locul I Sectiunea Poezie etapa locala Racovita

15. Ionela-Amalia Ursu – – locul I Sectiunea Proza/Eseu etapa locala Racovita

16. Alexandru Lotreanu  – locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Runcu

17. Cristina Gabriela Linte – locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Runcu

18. Mihaela Andra Mihalcea – locul I Sectiunea Poezie etapa locala Runcu

19. Elena Yasmine Samoila – locul I Sectiunea Poezie etapa locala Runcu

20. Gabriel Rosianu – locul I Sectiunea Proza/Eseu etapa locala Tetoiu

21. Elena Laura Ciovica – locul I Sectiunea Desen/Pictura etapa locala Tetoiu

Premierea a constat in diplome, carti si lucrari de pictura si arta plastica obtinute cu titlu de sponsorizare de la edituri, autori si artisti plastici valceni. 

Cele mai multe dintre volumele care au fost oferite premiu provin dintr-o sponsorizare obtinuta de la Fundatia „Mereu aproape” – 1000 de carti donate in baza unei aplicatii la Programul de granturi de carte „Group4Youth”. Au fost alaturi de noi, ca in fiecare an, si au contribuit cu acordarea de premii: Editura Fortuna (Emil Catronoiu), Editura Adrianso (Adrian Fuiu), pr. Nicolae State-Burlusi, Mihai Sporis (volumul Oltenia de sub munte, dedicat evenimentului), Violeta Scrociob, Paul Stanisor.

Dupa festivitate, elevii premiati – insotiti de bibliotecari, parinti si cadre didactice – au vizitat Biblioteca Judeteana “Antim Ivireanul” Valcea si le-au fost prezentate sectiile si serviciile pentru public.

Valentin Smedescu

One Response to Au fost premiati cei mai buni elevi-autori din Proiectul “Valcea – colt de rai”, Editia 2014

  1. Dan Ceausescu

    buna ziua,

    lucrarile premiate( si nu numai) se pot accesa undeva online?

    multumesc

     

Leave a Response