Flacăra Horezu, stopată din invincibiliate, acasă, de Cozia lui Cristi Bora

luni, 25 noiembrie 2013

Rezultate surprinzătoare în runda desfăşurată week-end-ul trecut în cele două serii ale Ligii a 4-a. Surpriza vine de la Horezu, acolo unde Cozia lui Cristi Bora a „stopat” Flacăra lui Vasile Ilinca (foto)  din drumul invincibilităţii de până acum. 1-1 a fost după 90 de minute, însă horezenii au jucat 80 de minute în 10 oameni după cxe Ionuţ Vladu a luat al doilea galben şi a fost trimis la vestiare de centralul Daniel Demetrescu. Călimăneştenii au deschis scorul în minutul 13, iar horezenii au egalat, în minutul 36, prin Popescu. Sâmbătă are loc meciul şoc al seriei, la Horezu, Flacăra – Posada, după ce în prima etapă a turului, horezenii câştigaseră, 4-3, la Perişani. Acum, distanţa între cele două echipe esate doar de un punct, Flacăra are 37 de puncte, Posada, 36 de puncte. În Seria Sud,  CS Şirineasa a câştigat greu, 1-0, la Măciuca (gol „Vrăjeală” în minutul 75) cu CSM 2 Rm. Vâlcea, băbenarii au învins acasă pe AS creţeni, în timp ce Unirea Tomşani nu s-a mai dus la Drăgăşani, astfel că echipa din Oraşul Viilor va câştiga la „masa verde”, la Comisia de Disciplină.

Rezultatele etapei în cele două serii

Seria Nord: Foresta Malaia – Stejarul Vlădeşti 5-1; Progresul Măldăreşti – Viitorul Budeşti 2-3; Topologul Galicea – Lotru Brezoi 1-1; Viitorul Dăeşti – CS Hidro 1-2; Minerul Ocnele Mari – AS Căzăneşti 4-2; Flacăra Horezu – Cozia Călimăneşti 1-1; Unirea P. Măglaşi – Posada Perişani 0-3. Seria Sud: FC Băbeni – AS Creţeni 3-0; Victoria Frînceşti – Oltul Ioneşti 6-1; CSM 2 Rm. Vâlcea – CS Şirineasa 0-1; Experti Popeşti – Zorile Scundu 6-0; Unirea Drăgăşani – Unirea Tomşani 3-0 (neprezentare oaspeţi); Voinţa Orleşti – Viitorul Valea Mare 1-1; Olteţul Alunu – CS Şuşani 2-1; CS Mădulari a stat