luni, 4 noiembrie 2013

Partidele care s-au disputat week-end-ul trecut în Liga a 4-a au adus rezultate scontate. A fost etapa oaspeţilor, în seria Nord, unde în 5 partide au pierdut gazdele şi doar în două meciuri au câştigat, în timp ce în Seria Sud, în 3 partide au învins oaspeţii, un meci s-a încheiat la egalitate şi trei meciuri s-au încheiat cu victoria gazdelor.

„Vrăjeală”, decisiv cu Unirea Drăgăşani

Derbiul rundei cu numărul 12 în Seria Sud a Ligii a 4-a, CS Şirineasa – Unirea Drăgăşani, a fost stricat de deciziile eronate ale asistentului Ovidiu Dorobanţu, care a semnalizat eronat de trei ori offside la atacurile gazdelor, privându-i, astfel, pe aceştia de cel puţin trei şanse de a înscrie. În rest, meciul a avut de toate: doi eliminaţi (Tulea, la oaspeţi, în minutul 44, pentru cumul de cartonaşe galbene, şi Ionuţ Săraru, în minutul 87, roşu direct), un accidentat grav (Leo Săraru, suspect de ruptură de ligamente), joc frumos al gazdelor, antijoc (fragmentări de joc ale oaspeţilor, până la primirea golului) şi un gol superb al lui Alin Bunescu („Vrăjeală”) (foto) în minutul 75, golul care a şi făcut diferenţa: 1-0 pentru gruparea lui Mitică Teleşpan, care se pregăteşte pentru derbiul campionatului, sâmbăta viitoare, la Băbeni, cu FC Băbeni. Acolo, însă, trupa din Şirineasa nu va avea trei piese de bază, fraţii Ionuţ şi Leo Săraru, dar şi Popa („Cacao”) accidentat chiar în meciul de cupă de la Băbeni, când i-a sărit umărul. De partea cealaltă, băbenarii lui Marian Deaconescu s-au „injectat” cu moral înaintea disputei cu liderul, după ce au învins la Ioneşti cu un categoric 8-1.

Rezultatele etapei a 10-a în Seria Nord:

Progresul Măldăreşti – Topologul Galicea 2-3; Stejarul Vlădeşti – Viitorul Dăeşti 2-3; Viitorul Budeşti – Minerul Ocnele Mari 1-3; Lotru Brezoi – Flacăra Horezu 0-3; CS Hidro – Unirea P. Măglaşi 2-0; AS Căzăneşti – Posada Perişani 0-3; Cozia Călimăneşti – Foresta Malaia 2-0

Rezultatele etapei a 12-a în Seria Sud:

CSM 2 Rm. Vâlcea – Experti Popeşti 1-1; Oltul Ioneşti – FC Băbeni 1-8; CS Şirineasa – Unirea Drăgăşani 1-0; Zorile Scundu – Voinţa Orleşti 1-3; AS Creţeni – Olteţul Alunu 3-0; Viitorul Valea Mare – CSA Mădulari 1-0; CS Şuşani – Victoria Frînceşti 1-3; Unirea Tomşani a stat.

2 comments on “Etapă în Liga a 4-a: Cinci partide din Seria Nord, şi trei, din Seria Sud, câştigate de oaspeţi”