CSM Râmnicu Vâlcea a remizat în Trivale

luni, 30 septembrie 2013

Sâmbătă, 28 septembrie, CSM Rm. Vâlcea a remizat în Trivale, 0-0 cu CS Mioveni şi trupa lui Claudiu Niculescu rămâne neînvinsă după patru etape. Deşi a jucat aproape toată repriza secundă în superioritate numerică după roşul direct primit de Cotigă pentru lovire cu cotul, CSM Rm. Vâlcea nu a reuşit să se impună în Trivale. Echipa lui Claudiu Niculescu a părut din nou prea temătoare şi a fost modestă în ofensivă. Asta deşi Mioveniul a prestat un joc destul de modest şi era o echipă de bătut. Cea mai importantă ocazie a jocului s-a petrecut în minutul 20, când Sergiu Arnăutu a reluat cu capul după un corner, dar mingea a lovit bara porţii gazdelor. Vâlcea este pe locul 2 în clasamentul Seriei B2, cu opt puncte, fiind devansată doar de Gloria Bistriţa. „A fost un joc tacticizat de la început până la sfârşit. Am avut avantaj numeric din minutul 50, dar nu am reuşit să concretizăm, pentru că şi gazdele s-au mobilizat. Am dominat jocul, dar steril. Am avut şi bară, dar una peste alta, rezultatul este echitabil. Felicit băieţii pentru efortul depus, atât s-a putut. Suntem în grafic, avem plus doi la adevăr, dar nu reuşim să spargem bariera meciurilor din deplasare. La prima impresie, am părea mulţumiţi cu acest rezultat, dar am avut o repriză un om în plus. După aspectul jocului, nici noi, nici ei, nu meritam victoria. Mergem mai departe, ne aşteaptă meciul cu Bistriţa” a declarat Claudiu Niculescu. „Băieţii mei şi-au dorit foarte mult victoria şi au încercat să facă foarte multe. Şi poate şi de asta au apărut cartonaşele. Cred că dacă aveam puţină şansă, în ultimul minut puteam marca. După eliminare a trebuit să modificăm şi sistemul de joc, schimbând registrul tactic pentru a conserva rezultatul. Este un scor echitabil, deşi, sincer, nu sunt mulţumit de faza de construcţie şi de ofensivă. Unii jucători nu au maturitatea necesară. Suntem în căutări, în încercarea de a face o echipă care să aibă apetit ofensiv. Rezultatul este echitabil, prin prisma faptului că aproape o repriză am jucat 10 la 11. De când am venit, avem două jocuri în care am marcat doar un gol şi nu sunt mulţumit” a declarat antrenorul echipei CS Mioveni, Ion Moldovan, după meci. „Jocul de la Pitesti nu a fost unul spectaculos, dar important pentru noi este faptul ca am castigat inca un punct in clasamentul adevarului. Am avut un inceput bun de campionat, cu doua victorii pe teren propriu si doua puncte aduse din deplasare. Ne asteapta doua meciuri de foc, cu Gloria Bistrita si Universitatea Craiova, si trebuie sa iesim bine din aceste dueluri. Punctele puse in joc cu aceste echipe sunt mai importante decat cele doua pierdute la Mioveni, chiar si cele de la Slatina. Vom fi apoi la jumatatea returului, iar pentru noi va fi important sa ne consolidam pozitia pe care o avem in clasament. Trebuie avut in vedere ca, de la mijloc in sus, echipa de baza este schimbata fata de sezonul trecut (n.a. Neagu, Briceag, Catarama, Arnautu) si mai este necesar un timp pentru consolidarea relatiilor de joc. Am avut o vara tumultoasa, cu multe schimbari majore la club, inca si acum lucram la infrastructura stadionului. Totusi, cu toate aceste inconveniente, am reusit un start bun de campionat fata de alte echipe cu bugete mult mai consistente decat noi. Baietii se pregatesc bine, staff-ul tehnic isi face treaba. Trebuie sa gestionam cu calm si inteligenta acest campionat, sa castigam majoritatea meciurilor de pe teren propriu si sa nu pierdem in deplasari. Adunam punct cu punct astfel incat sa fim mereu in primele locuri”, a declarat Bogdan Medrea, director general adjunct la CSM Rm.Valcea.