Echipa de handbal feminin Oltchim, obligată să câştige în toate meciurile rămase

miercuri, 13 februarie 2013

• “Galacticele” au pierdut al doilea meci consecutiv în Liga Campionilor

• ajunsă la patru puncte distanţă de Krim şi Ferencvaros, echipa din Vâlcea mai păstrează şanse matematice pentru a urca în semifinale

Problemele financiare care au devenit mai arzătoare ca niciodată în ultimii zece ani şi o înfrângere suprinzătoare pe teren propriu cu Ferencvaros au aruncat în aer atmosfera la Vâlcea. Oltchim a pornit la drum în vara trecută cu un singur obiectiv acceptat, câştigarea Ligii Campionilor, astfel că victoria în partida de duminică seară, de la Ljubljana, a devenit vitală în ecuaţia calificării în semifinale. O primă condiţie de rezolvat înainte de a-şi fixa adversarul în poziţie de victimă, toate problemele să rămână la vestiar pentru 60 de minute. Bulatovic a schimbat prima tabela cu un gol norocos, însă şi-a evidenţiat pasa proastă prin care trece la următoarele atacuri, când a făcut forţări în atac şi nu a putut trimite mingea peste blocajele gazdelor. Forţa Oltchimului s-a mutat pe partea stânga, unde Barbosa a slalomat printre adversare şi a creat faze de gol pentru coechipiere. În două situaţii de ameninţare cu joc pasiv, portugheza-spaniolă şi-a scos echipa cu o pasă de geniu oferită Adei Nechita, dar şi un gol important. Echilibrul a fost păstrat însă pentru 13 minute. Vâlcea a început să-şi aşeze rândurile tot mai rarefiate în defensivă, astfel că Penezic a marcat la foc continuu. Și acţiunile de atac au fost mai nehotărâte şi neinspirate, pigmentate cu greşeli copilăreşti şi ratări din poziţii de unu la unu, inclusiv de la linia de 7 metri. Krim a luat astfel un avans de patru goluri (13-9, min. 28) şi a complicat şi mai mult situaţia campioanei României.