Egal mincinos

luni, 14 mai 2012

Fotbal, Liga a II-a

• CSM a remizat cu lidera campionatului dar se putea impune la diferenţă de cel puţin două goluri

Lidera clasamentului Seriei a II-a, Gloria Bistriţa, a venit la Râmnicu Vâlcea cu gândul de a nu pierde, caz în care era promovată în primul eşalon, indifferent de rezultatele înregistrate în cele patru etape care mai sunt de disputat din acest sezon. În tur, bistriţenii se distraseră cu oltenii cărora le adminitrau un sec 4-1 şi au pornit ca favoriţi şi partida din Zăvoi. În teren, însă, lucrurile au stat cu totul altfel şi diferenţa de 30 de puncte care le despărţea pe cele două combatante nu s-a simţit deloc. Tomozei (şut puţin peste poartă), N Kongue (şut din interiorul careului, portarul respinge în corner) şi Vasile (şut în portar, în situaţie de unu la unu) au semnat primele ocazii mari ale meciului, toate trecute în contul CSM-ului. Oaspeţii au replicat doar prin lovitura liberă directă executată de Stan, mingea trecând pe lângă poarta apărată de Tufişi. În minutul 27 inevitabilul s-a produs. N Kongue, la cel mai bun meci de la venirea sa la Vâlcea a luat o acţiune pe cont propriu, a lăsat în spate trei adversar şi l-a servit ideal pe Văduva care nu a greşit ţinta, singur cu poarta goală. 1-0 a fost scorul înregistrat la pauză, spre mulţumirea spectatorilor din tribună care i-au aplaudat pe favoriţi pentru jocul prestat.

Ghinionistul Pârvu

Nici în repriza secundă Gloria Bistriţa nu a arătat ca o echipă care în sezonul viitor va evolua în primul eşalon. Excelent aşezaţi în teren de Artimon, oltenii au avut şansa să desprindă îmediat după reluarea meciului dar Octavian Vasile a ratat două ocazii mari cât roata carului. Gloria a replicat prin Predescu apoi a rămas în inferioritate numerică după ce Mărginean a primit al doilea galben şi a plecat mai repede la cabine (minutul 57). Cinci minute mai târziu, total contrar cursului jocului, Bistriţa a egalat după ce Tufişi a respins neinspirat şi Predescu la lobat de la 20 de metri. A urmat un final incendiary, cu CSM atacând cu fundaşii centrali la centrul terenului. Ghinionistul meciului a fost, fără doar şi poate, căpitanul Pârvu, cel care a trecut de trei ori pe lângă golul victoriei. Mai întâio a ratat un penalty scos de N Kongue, şutând în bară, apoi a trimis în vinclu din interiorul careului şi a terminat cu un şut puţin pe lângă, după ce driblase şi portarul. Rezultatul final a fost 1-1 şi, culmea, mulţumeşte ambele combatante. Vâlcenii sunt siguri de rămânerea în eşalonul secund, în timp ce Gloria şi-a asigurat promovarea şi din punct de vedere mathematic. Pentru CSM urmează miercuri un nou joc pe propriul teren cu FC Bihor Oradea.