Alro câştigă derbiul Olteniei cu CSM

luni, 21 mai 2012

• Fotbal, Liga a II-a

• gruparea din Zăvoi a ajuns pe ultima poziţie deasupra liniei de salvare dar nu mai poate ajunge în Liga a III-a

În faţa câtorva sute de spectatori, Alro Slatina şi CS Municipal au jucat derbiul Olteneii din Seria a II-a, un meci lipsit de miză în condiţiile în care gazdele nu mai au şanse la ajungerea pe locul III al clasamentului care ar putea duce în primul eşalon iar vâlcenii scăpaseră de retrogradare. Alro a intrat mai bine în partidă şi a reuşit să deschidă scorul încă din minutul 7 după ce Creţu a profitat de starea de adormire a fundaşilor vâlceni, i-a pasat în adâncime lui Creţu care l-a executat pe Fufişi cu un şut puternic de la 25 de metri. Jocul a continuat să fie unul deschis şi plăcut şi în minutul 26 gazdele aveau să resolve în mare parte soarta celor trei puncte puse în joc. După o fază lucrată de Crăciun, Ene a şutat la vinclu, fără şanse pentru Tufişi. 2-0 a fost şi scorul la pauză, chiar dacă gazdele au ratat încă două ocazii bune de joc. Și partea a d oua a meciului s-a jucat după coordinate asemănătoare, cu Alro la timonă şi cu o echipă vâlceană dornică să scoată un rezultat pozitiv. Încă din primul minut Artimon a încercat să revigoreze atacul CSM-ului, i-a aruncat în luptă pe Nicolae şi Alexandru Ionescu dar oltenii de Vâlcea nu au reuşit nici măcar golul de onoare. Nici slătinenii nu au mai punctat, mulţumindu-se cu cele două reuşite din primele 45 de minute. Finalmente a fost 2-0, rezultat care o duce pe CS Municipal până pe locul 13 al clasamentului, prima poziţie care scapă de retrogradare. Cum Mureşul Deva şi Juventus Bucureşti sunt La 11 puncte distanţă şi din acest sezon mai sunt de disputat numai două etape, gruparea din Zăvoi este deja cu sacii în căruţă şi şi-a îndeplinit obiectivul de salvare de la retrogradare. În runda viitoare, elevii lui Artimon joacă pe propriul teren cu FC Olt, echipă care are cu două puncte mai mult.