Chindia Târgovişte ÔÇô CS Municipal 2-1 (0-1)

Au marcat: Băluţă (65), Verdeş (82), respectiv N. Nicolae (11)
Au evoluat formaţiile:

Chindia: Perianu - Pătru, Mladen, S. Rădoi (cpt.) (Negoescu, 62), Buşu - I. Șerban, Mihăescu, Poiană, Dobre (Anton 46) - I. Radu (Băluţă 46), Verdeş. Rezerve: Omuţ - Voduţ, C. Dinu, MorariuÔÇ¿Antrenor: Flavius StoicanÔÇ¿ÔÇ¿CSM Rm. Vâlcea: Tufişi - Eremia, Plecanciuc (cpt.), I. Popescu, Vătăjelu - Daouda ÔÇô Văduva (A. Ionescu, 82), N. Nicolae (Vizitiu, 67) , G. Ene - Gogoşoiu, C. Stoica (Nkongue 62). Rezerve: Ucă - C. Ionescu, Totâlcă, Makhtar. Antrenor: Alin Artimon

Fotbal, Liga a II-a
CSM, fără puncte la Târgovişte
gruparea din Zăvoi a cedat la limită contra Chindieii, chiar dacă a condus cu 1-0

CS Municipal a pornit cu şansa a doua în meciul de la Târgovişte, contra formaţiei Chindia, din Liga a II-a. Elevii lui Artimon, care a redebutat la gruparea din Zăvoi, întâlneau una din formaţiile care se luptă pentru promovare dar au început meciul cum nu se putea mai bine. Prima ocazie a aparţinut gazdelor, Tufişi reuşind să respingă şutul bun al lui Pătru, din lovitură liberă (minutul 8). Două minute mai târziu, CSM a dat lovitura! Nelu Nicolae a prins un şut de zile mari şi a catapultat balonul sub vinclu pentru 0-1. Au urmat două ocazii mari de egalare, semnate de Șerban şi de fostul municipal Dobre dar şi o şansă incredibilă de 0-2 irosită de Stoica, singur cu Perianu şi CSM a păstrat la pauză avantajul minim.

Repriză secundă cioudată

Repriza secundă a fost cel puşin ciudată şi a stârnit multe controverse şi suspiciuni. La numai trei minute de la reluare conturile puteau fi încheiate după cursa lui Vătăjelu. Fotbalistul veniot de la Steaua a făcut o cursă impresionantă dar şutul său a trecut puţin pe lângă poarta apărată de fostul fotbalist de la Vâlcea, Dorin Perianu. Apoi totul s-a schimbat, s-a jucat într-un singur sens şi era clar că cele trei puncte aveau să nu ajungă în Zăvoi. Inevitabilul s-a produs cu 25 de minute înainte de final. Tufişi a respins înainte o minge nu foarte dificilă, mingea a ajuns în picioarele lui Băluţă, aflat la câţiva metri de poartă. Acesta nu a greşit ţinta şi era 1-1. În minutul 81 soarta meciului a fost stabilită de veteranul Chindiei, Verdeş, care a reluat în plasă de la 7, 8 distanţă, cu capul, nestingherit de fundaşii vâlceni. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil şi CS Municipal a plecat cu tolba goală de la Târgovişte. Vâlcenii au rămas deasurpra liniei de retrogradare dar au fost egalaţi la puncte de Mureşul Deva. În runda viitoare, elevii lui Artimon vor primi vizita formaţiei din Deva, în prima finală de evitare a retrogradării. În cazul în care municipalii nu se impugn, situaţia tinde să devină critică, mai ales că şi celelelte două echipe din subsol sunt la numaiu două puncte distanţă de echipa vâlceană.

Clasament:

1. Gloria Bistriţa   21  15  5  1  43-16    50(+17)ÔÇ¿2. FC Timişoara    21  13  7  1  34-13   46(+16)ÔÇ¿3. Chindia     21  9  8  4  26-14   35 (+2)ÔÇ¿4. UTA Arad    21  9  7  5  28-16   34 (+1)ÔÇ¿5. Gaz Metan Severin  21  10  4  7  28-20   34 (+4)ÔÇ¿6. FC Argeş    21  9  7  5  26-26   34 (+1)ÔÇ¿7. Luceafărul Oradea  21  9  6  6  24-17   33 (0)ÔÇ¿8. Alro Slatina    21  9  4  8  25-19   31 (+1)ÔÇ¿9. Unirea Alba Iulia  21  6  10  5  21-16   28 (-5)ÔÇ¿10. FC Bihor    21  7  5  9  23-29   26 (-4)ÔÇ¿11.FC Maramureş   21  6  4  11  27-31   25 (-8)ÔÇ¿12. CS Municipal    21  5  4  12  19-30   19 (-11)ÔÇ¿13. Mureşul Deva    21  6  1  14  16-45   19 (-14)ÔÇ¿14. Juventus    21  3  8  10  17-25   17 (-16)ÔÇ¿15. FC Olt     21  4  5  12  17-28   17 (-16)ÔÇ¿
n Arieşul Turda s-a retras din campionat şi va pierde toate meciurilr din retur cu 0-3

Oltchim joacă la Baia Mare

Echipa feminină de handbal, Oltchim Râmnicu Vâlcea, continuă meciurile de campionat, acolo unde elevele lui Radu Voina, Relu Roşca şi Steluţa Luca îndeplinesc numai o formalitate în cucerirea unui nou titlul naţional. Chimistele vor evolua sâmbătă de la ora 12.00 pe terenul băimărencelor de la HCM şi în mod normal nu pot avea mari probleme în cucerirea celor două puncte puse în joc. Oltchim este neînvinsă în aceastză ediţie de campionat şi se gândesc deja la viitorul parcurs din Liga CAmpionilor.

Rezultate slabe în Liga a III-a

Cele două formaţii vâlcene din Liga a III-a la fotbal nu s-au descurcat prea bine în runda cu numărul 21 a Seriei a IV-a. FC Oltchim a pierdut fără drept de apel, 0-4, pe terenul echipei FC Cisnădie şi gruparea antrenată de Marian Deaconescu este tot mai aproape de retrogradarea în ÔÇ£judeţ” sau chiar de desfiinţare. Damila Măciuca, lidera seriei, a întâlnit pe propriul teren pe Minerul Motru, în derbiul clasamentului şi a terminat doar la egalitate. Trupa antrenată de Linkar a avut ghinion şi a scăpat cele trei puncte printre degete. Damila a deschis scorul în minutul 37, prin Codin şi a fost egalată în prelungiri. Formaţia din Măciuca rămâne lideră, la trei puncte distanţă de ortaci şi joacă în runda viitoare în deplasare pe terenul ultimei clasate, Atletic Bradu.

Rezultatele etapei: ÔÇ¿ÔÇ¿Girom Albota - Prometeu Craiova 1-0; ÔÇ¿FCM Târgovişte - Gaz Metan II Mediaş 2-1; ÔÇ¿CS Vişina Nouă - Metaloglobus 2-0; ÔÇ¿FC Caracal - Atletic Bradu 3-0; ÔÇ¿FC Cisnădie ÔÇô FC Oltchim 4-0; ÔÇ¿Minerul Mătăsari - Pandurii II 0-0; ÔÇ¿Ghecon Lăpuşata - Jiul Rovinari 1-1; ÔÇ¿Damila Măciuca - Minerul Motru 1-1

Favoritele s-au impus în Liga a IV-a

În Liga a IV-a nu au fost surprize notabile în etapa disputată în Sâmbăta Mare. Liderav clasamentului, Posada Perişani, a câştigat derbiul de la Berbeşti, scor 3-1 şi rămâne la un punct distanţă de CSM Drăgăşani, care nu a avut probleme cu AS Creţeni. La numai două puncte de participarea la barajul de promovare este şi Flacăra Horezu, echipă care a reuşit scorul rundei, 7-0 în deplasare la Zătreni.

Rezultatele etapei:

Unirea P. Măglaşi ÔÇô Voinţa Orleşti 1-1; ÔÇ¿CSM Drăgăşani ÔÇô AS Creţeni 3-0; ÔÇ¿AS Șirineasa ÔÇô AS 2009 Popeşti 4-0; ÔÇ¿FC Băbeni ÔÇô Viitorul Valea Mare 0-3; ÔÇ¿Minerul Berbeşti ÔÇô Posada Perişani 1-3; ÔÇ¿Minerul Ocnele Mari ÔÇô Experti Popeşti 2-7: ÔÇ¿Olteţul Zătreni ÔÇô Flacăra Horezu 0-7; ÔÇ¿ASA Hidroelectra ÔÇô Victoria Frânceşti 13-0; ÔÇ¿Dinamo Rm. Vâlcea ÔÇô Lotru Brezoi 0-3 (meci decis la “masa verde”).