Oltchim a remizat în Franţa şi trebuie să nu piardă duminică împotriva lui Krim pentru a se califica

miercuri, 29 februarie 2012

Metz - Oltchim 26-26 (15-15)
Les Arenes din Metz, spectatori 4500
Au arbitrat: Oyvind Togstad şi Rune Kristiansen, ambii din Norvegia. Observator EHF: Gunnar K Gunnarsson din Islanda
Au evoluat formaţiile:
Metz: Portar: Leynaud 12 intervenţii. Marcatoare: Andryusina 6 goluri din 11 aruncări la poartă, Liscevic 4/6 (1/1 de la 7m), Csaki 3/5, Mendy 3/6, Limal 2/2, Broch 2/3, Ognjenovic 2/4, Prudhomme 2/5, Kamto 2/7, Ringayen 0/1, Luciano.

Oltchim Râmnicu Vâlcea
Portari: Tolnai 8 interventii, Huţupan 2 interventii. Marcatoare: Jovanovic 6/6, Managarova 5/6, Vetkova 4/4, Brădeanu 4/7, Elisei 3/6 (1/1 de la 7m), Curea 1/2, Manea 1/2, Ozel 1/2, Chirilă 1/4(1/2 de la 7m), Farcău 0/2, Vizitiu 0/3, Meiroşu 0/3.

Eliminări: Kamto (15:51), Ognjenovic (31:42; 59:58), Liscevic (52:18), Andriusina (58:28) / Brădeanu (27:20)
Aruncări de la 7m: 1 transformată / 1 acordată - 2 transformate / 3 acordate.

Handbal feminin, Liga Campionilor
Emoţii mari pentru semifinale

Oltchim Râmnicu Vâlcea a pornit ca mare favorită în partida din deplasare cu Metz. Campioana din Franţa nu reuşise să acumuleze nici măcar un punct în clasament şi nu mai avea şanse de calificare în semifinale, în timp ce pentru elevele lui Voina un succes ar fi fost echivalent cu prezenţa în careul de aşi al celei mai tari competiţii din Europa. Diferenţa de valoare era evidentă şi după minutele de debut Oltchim a luat avans şi a condus în prima repriză chiar şi la patru goluri diferenţă, 9-13 (minutul 20). Părea un galop de sănătate pentru românce care, însă, s-au întrecut în ratări până la finalul primei părţi a întâlnirii. Metz a profitat din plin şi a egalat până la pauză: 15-15. A urmat o a doua repriză cu un handbal mediocru de ambele părţi. Metz şi Oltchim s-au întrecut în greşeli copilăreşti de la pase la adversari, „paşi", forţări în atac şi până la lipsa de marcaj în apărare. Chimistele au greşit mai mult şi campioana Franţei a început să ia avans şi să se apropie de cea mai mare surpriză a grupelor. Cu zece minute înainte de final Metz conducea cu 24-21 şi campioana României nu dădea semen că poate reveni. Totuşi, elevele lui Voina s-au mobilizat şi au egalat la 26 când mai era de joc numai un minut. Franţuzoaicele au avut atacul, în inferioritate şi au pierdut mingea când le era lumea mai dragă. Turcoaica Ozel a recuperate dar a trimis o pasă aiurea şi le-a pus, din nou, pe atac pe gazde. Din nou campioanele din Hexagon au greşit şi Vâlcea a avut şapte secunde să se impună nemeritat. Voina a cerut timp de odihnă şi le-a trasat elevelor sale o schemă de atac. Golul nu a venit, însă şi s-a terminat egal, rezultat care nu ajută prea mult Oltchimul.

Contracte înjumătăţite!

După înfrângerea categorică în faţa lui Buducnost şi după egalul de la Matz, conducerea clubului a luat decizia de a micşora la jumătate contractele handbalistelor şi ale tehnicienilor. Banii vor putea fi recuperaţi, însă, dacă formaţia vâlceană îşi va îndeplini obiectivul propus pentru acest sezon - calificarea în finala Ligii CAmpionilor. Altfel, Radu Voina a declarat după meciul contra campioanei Franţei că aşteaptă ca fetele pe care le antrenează să îşi revină până la viitorul meci: ,,Ştiam de la început că este geu, dar prin jocul pe care l-am făcut nu puteam învinge pe nimeni. Am avut 23 de greşeli individuale şi nu poţi câştiga niciun meci. Eu ştiu ce am greşit noi, cu pase prin tribune şi forţări în atac. Acum, ne-am făcut meciul greu, dar este foarte bine că încă depindem de noi. Krim visează la o victorie ,cu noi, ca să intre în cărţile calificării. Fetele trebuie să-şi revină, iar duminică să rezolve calificarea. În mare parte ele sunt vinovate. Avem şi noi partea noastră de vină, dar nu noi facem forţări în atac, aruncăm mingile în tuşă şi ratăm. Doar vreo trei jucătoare au jucat cât de cât".

Egal sau victorie cu Ljubljana sau pa Europa!

Cu două etape înainte de finalul meciurilor din faza grupelor principale, Oltchim Râmnicu Vâlcea este pe poziţia a doua a clasamentului. Chimistele nu mai pot spera la primul loc dar îl pot pierde şi pe cel de-al doilea dacă vor continua evoluţiile slabe. Duminică,. De la ora 18.00, Oltchim joacă „acasă" contra campioanei Sloveniei, Krim, faţă de care are un avans de trei puncte. Ei bine, un succes sau un egal contra formaţiei din Slovenia le asigură elevelor lui Radu Voina prezenţa în semifinale în timp ce o eventuală înfrângere le scoate din cursă, având în vedere că echipa vâlceană joacă în ultima etapă la Podgorica iar Krim pe propriul teren cu Metz.

Cărţile sunt făcute în Grupa 1

Cealaltă grupă principală nu mai are necunoscute în ceea ce priveşte calificarea în penultimul act al competiţiei. În semifinale vor merge campioana Ungariei, ETO Gyor, de pe primul loc al clasamentului şi campioana en-titre a Europei, Larvik, de pe poziţia a doua. Dacă Oltchim nu ne va face duminică o surpriză neplăcută, elevele lui Voina vor înfrunta pe ETO Gyor într-o dublă manşă în timp ce cealaltă semifinală le va aduce faţă în faţă pe Buducnost Podgorica şi Larvik.