Oltchim a pierdut la Volgograd

duminică, 30 octombrie 2011

• Handbal feminin, Liga Campionilor

• campioana României a cedat primul meci în grupele Ligii Campionilor şi a căzut pe locul secund al clasamentului

Oltchim Râmnicu Vâlcea a jucat în runda a patra a Grupei D din Liga Campionilor în deplasare pe terenul campioanei Rusiei, Dinamo Volgograd. Cu trei victorii la active, campioana României nu a jucat sub presiune, spre deosebire de rusoaice pentru care numai victoria o mai putea ţine în cursa de calificare. După câte două atacuri risipite de fiecare parte, Dinamo a deschis scorul, în minutul 3 dar Jovanovic a egalat la faza imedit următoare. Partida a continuat cu o perioadă bună a lui Dinamo, care s-a distanţat la 3-1 şi apoi la 6-2, în minutul 10, moment în care Radu Voina a cerut primul timp de odihnă al meciului, certându-şi elevele pentru cele trei situaţii de unu la unu ratate. Greşelile multe de ambele părţi au continuat şi la mijlocul primei reprise pe tabelă se consemna o diferenţă de trei goluri pentru Dinamo: 7-4. Peste alte zece minute Dinamo păstra trei goluri avans, 11-8 dar jocul a continuat să fie unul sub nivelul Ligii Campionilor. A urmat o perioadă mai bună pentru campioana României care a redus handicapul la un singur gol, 14-13, cu şase minute înainte de pauză. Chiar dacă Oltchim a avut două eliminări de două minute ale turcoaicei Yeliz Ozel şi Adrianei Nechita, după 30 de minute Oltchim avea de recuperate un handicap de un singur gol: 16-15.

Elevele lui Voina au început mai slab şi partea a doua a întâlnirii şi la cinci minute de la reluare Dinamo aveam din nou patru goluri avans, 21-17. Mai mult decât atât, rusoaicele au mărit avantajul în minutul 40, 24-19. La mijlocul reprizei chimistele reduseseră handicapul la trei goluri, 26-23 dar campioana Rusiei păstre prima şansă la victorie. Scenariul din prima repriză nu s-a mai repetat, Oltchim a încercat să înceapă o cursă de urmărire dar gazdele au jucat din ce în ce mai bine şi cu zece minute înainte de final era 29-24. Pentru vâlcence mai rămânea un singur obiectiv de îndeplinit până la final, să cedeze la o diferenţă mai mică de şase goluri pentru a fi în avantaj faţă de rusoaice în cazul în care în clasamentul final se ajungea la egalitate de puncte. Ozel şi compania s-au mobilizat mai bine pe final şi Dinamo s-a impus cu 34-30. După prima înfrângere din aceastăm campanie europeană, Oltchim a căzut pe locul secund al clasamentului, Itxako având un golaveraj superior. În runda viitoare chimistele joacă pe propriul teren contra nemţoaicelor de la Buxtehuder. În cealaltă partidă a grupei, Itxako a reuşit să se impună la limită, 32-31 şi a luat o opţiune importantă la calificarea în grupele principale.