CS Municipal a trecut de lanterna roşie a clasamentului şi a urcat pe poziţia a opta

duminică, 23 octombrie 2011

• Fotbal, Liga a II-a

CS Municipal a jucat sâmbătă, pe stadionul din Zăvoi, în faţa câtorva sute de spectatori, împotriva ultimei clasate din Seria a II-a, Arieşul Turda şi elevii lui Marius Mitu au sperat să lege, pentru prima dată în acest sezon, douăî rezultate positive. Municipalii au luat încă din debut cu asalt poarta apărată de veteranul Florin Pampea. După câteva ocazii mari de gol, scorul a fost deschis încă din minutul 9 de Văduva, după o fază lucrată de Vasile şi Stoica. Oltenii au continuat să fie periculoşi şi până la pauză avansul se putea mări lejer la cel puţin trei goluri dar mingea nu a mai vrut să intre în porată. Cea mai mare ocazie a fost trecută în contul golgheterului Gogoşoiu, cel care a driblet trei fundaşi ai oaspeţilor, apoi şi pe Pampea dar nu a mai avut tăria să trimită balonul în poartă. Oaspeţii au ajuns o singură dată în careul vâlcenilor şi au fost la un pas să egaleze, atunci când Timar a greşit direcţia, singur cu Tufişi. În debutul părţii secunde Arieşul a intrat decisă să furnizeze surpriza în Zăvoi dar tot CS Municipal a ratat prima mare ocazie.

Stoica a scăpat singur singurel cu Pampea, în minutul 53, dar a greşit de puţin ţinta. Trei minute mai tîrziu, gruparea din Turda a egalat, după o lovitură liberă executată pe partea dreaptă. La finalizare a fost un fost fotbalist al municipalilor, Tibi Bier, cel care a reluat în plasă profitând de indecizia apărării vâlcene. La tribuna oficială se vorbea, deja, despre cota mare la pariuri pe care o aveau oaspeţii pentru un rezultat pozitiv dar nu pentru mult timp pentru că egalitatea a fost pe tabela de marcaj preţ de numai cinci minute. Conturile au fost încheiate de Pribac, cel care a şutat intelligent de la marginea careului şi a stabilit scorul final, 2-1. CS Municipal a urcat pe locul opt al clasamentului dar este la numai două puncte distanţă de locurile care la finele sezonului vor duce în eşalonul al treilea. Până la finalul turului pentru trupa antrenată de Mitu este un program infernal cu meciuri în faţa echipelor cu pretenţioi din Seria a II-a. Primul dintre ele va avea loc sâmbătă, pe terenul liderei clasamentului, Gloria Bistriţa.