“Municipalii” au învins Drobeta şi au urcat pe locul secund

duminică, 5 aprilie 2009

Cu reuşita lui Câju, din penalty,

„Municipalii” au învins Drobeta şi au urcat pe locul secund

Cu peste 1000 de oameni în tribune, divizionara B, CS Municipal a câştigat partida cu FC Dobeta, urcând astfel pe locul doi în clasamentul seriei B2, la un punct în spatele liderului, FCM Tg. Mureş. Prezent la Rm. Vâlcea pentru a urmării finalele turneului zonal al competiţiei ce-i poartă numele, cel mai bun fotbalist român al tuturor timpurilor, Gheorghe Hagi, a urmărit disputa alături de primarul Mircia Gutău şi de fostul arbitru FIFA, Ion Crăciunescu. La oficială s-a aflat şi portarul chimist Luminiţa Dinu, care a profitat de scurta pauză competiţională pentru a urmării un meci de fotbal

Golul decisiv

După o primă repriză domionată în totalitate de municipali, scorul a rămas alb, 0-0. Debutul părţii secunde a început în aceeaşi notă, vâlcenii atacând cu fundaţii la centrul terenului. Cu 8 minute înainte de final, centralul Mugurel Drăgănescu din Breaza arată punctul cu var, penalizând un henţ în care al unui jucător de la Drobeta. Execută şi marchează Câju, acesta fiind şi golul care a stabilit scorul final, CSM Rm. Vâlcea – FC Drobeta 1-0. La conferinţa de presă de după meci, antrenorul municipal Alin Artimon şi-a felicitat jucătorii pentru ambiţia şi dăruirea cu care au evoluat. Etapa viitoare, municipalii joacă la Cluj cu Universitatea, după care în Zăvoi vine gruparea patronată de vâlceanul Benone Lazăr, Internaţional Piteşti.