Cea mai categorică victorie a “municipalilor” în acest sezon:

duminică, 12 octombrie 2008

Cea mai categorică victorie a „municipalilor” în acest sezon:

Liberty Oradea, învinsă în Zăvoi la scor de neprezentare

Doar două minute a rămas nemodificat scorul pe tabela de marcaj a stadionului din Zăvoi. Cei circa 800 de spectatori au aplaudat relativ repede prima reuşită a „municipalilor” în disputa cu Liberty Oradea, autor, ca şi în meciul cu U Cluj, Facundo. La jumătatea reprizei scunde scorul avea să se modifice din nou. Atunci Stromajer a insistat la o pasă trimisă înapoi de un fundaş advers, a recuperat, i-a pasat lui Câju care a făcut 2-0. Partea secundă avea să aducă şi golul trei, cu cinci minute înainte de final. A fost o pasă în adâncime, Grecu, abia intrat în teren, a urmărit, l-a driblat pe portarul advers şi a înscris de la circa 25 de metri, cu toată opoziţia fundaşului salontean Străuţ. Cu toate că au câştigat, 3-0, „municipalii” au avut şi de data aceasta parte de un arbitraj şmecheresc, uneori total aiurea, al centralului ploieşean Ionuţ Neagu. Acesta l-a trimis de altfel în tribune, la jumătatea reprizei secunde, pe Alin Artimon şi doar la presiunea publicului, a făcut acelaşi lucru şi în cazul antrenorului de la Salonta. În ultimele patru minute, oaspeţii au jucat cu un om în minus, fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, fundaşul salontean Lipă. Echipa lui Alin Artimon face acum 15 puncte, urcă pe locul 6 în clasamentul Seriei B2, la 4 puncte în spatele liderului, FCM Tg. Mureş, şi joacă etapa viitoare la Arad cu nou-promovata ACU. Până atunci, însă, mâine, marţi, în Zăvoi vine o divizionară A, CS Otopeni, în 16-imile Cupei României, partida CSM Rm. Vâlcea – CS Otopeni urmând a avea loc de la ora 14,30.

Internaţional Piteşti a „deraiat” CFR-ul la Timişoara

Multe au fost surprizele rundei cu numărul 9 a Seriei B2. Astfel, gruparea lui Benone Lazăr dă semne de revenire şi câştigă la Timişoara cu CFR, Mureşul Deva pierde la Târgovişte, FC Bihor întoarce rezultatul de la 2-1 şi câştigă, 3-2, cu UTA iar Jiul Petroşani pierde la Turda, cu Arieşul. Anul trecut au jucat în „A”, acum în „B”, Dacia Mioveni şi U Cluj, meci ce s-a încheiat cu victoria argeşenilor, chiar dacă la gruparea din Cluj a jucat şi Dorinel Munteanu. La jumătatea turului, pe primul loc în Seria B2 se află echipa din Tg. Mureş, grupare ce a trecut greu, 2-1, de FC Drobeta. Rezultate: CFR Timişoara – Internaţional Curtea de Argeş 3-4; Dacia Mioveni – U Cluj 1-0; FCM Tg. Mureş – FC Drobeta Tr. Severin 2-1; Unirea Alba Iulia – ACU Arad 3-1; CSM Rm. Vâlcea – Liberty Oradea 3-0; CS Târgovişte – Mureşul Deva 2-1; Minerul Lupeni – CS Câmpia Turzii 2-1; FC Bihor – UTA 3-2; Arieşul Turda – Jiul Petroşani 2-1.