„Municipalii” au pierdut acasă cu Jiul Petroşani

duminică, 31 august 2008

Joc slab, presărat cu huiduieli din partea spectatorilor:

Victoria din etapa trecută de la Oradea, cu FC Bihor, dădea speranţe că CS Municipal şi-a revenit, după egalul din prima etapă, acasă, cu Arieşul Turda. Jocul cu Jiul, însă, de duminică a demonstrat, însă, contrariul, lăsând loc la interpretări cum că reuşita din Ardeal a fost una întâmplătoare. Fără o idee de joc, fără vlagă şi parcă fără a arăta că au stofă de fotbalişti, „municipalii” au evoluat penibil, jalnic, alimentând ideea că dacă vor continua aşa ar putea să se bată anul acesta la retrogradare.

Doar în minutul 6 al meciului am notat o bară a lui Câju, însă petroşenenii au echilibrat jocul şi au atacat periculos poarta vâlceană. În minutul 21, Vătavu s-a accidentat, a fost înlocuit cu Ciprian Dinu, venit în vară chiar de la Jiul. Acesta a greşit apoi copilăreşte şi i-a dat prilejul atacantului de la oaspeţi, Câmpeanu, să înscrie cu capul este Rusandu.. Tot Câmpeanu avea să speculeze în repriza secundă o altă greşeală de începător a lui Facundo, stabilind scorul final: CS Municipal – Jiul 0-2.

Nemulţumiţi de jocul echipei, dar şi de scorul înregistrat, spectatorii vâlceni i-au huiduit pe jucătorii  de la CSM şi, cu fairplay i-au aplaudat la final pe învingători. Cu doar patru puncte acumulate în trei etape, vâlcenii sunt acum pe locul  11, colegi de clasament cu adversara lor din etapa viitoare, Mureşul Deva.

Rezultate în Seria B2:

În runda cu numărul trei a Seriei B2 s-au înregistrat rezultatele: CFR Timişoara- FC Bihor 0- 0; FCM Târgu Mureş - FCM Târgovişte 6- 0; Liberty Salonta - Drobeta Turnu Severin 1- 0; ACU Arad – IS Câmpia Turzii 0- 1; Apulum Alba-Iulia - Mureşul Deva 2- 0; Minerul Lupeni - UTA Arad 0- 0; Inter Curtea de Argeş - U.Cluj 1 – 2; Dacia Mioveni - Arieşul Turda 3-1; CSM Rm. Vâlcea - Jiul Petroşani  0-2. Clasament: 1. FCM Tg. Mureş 7p; 2. Apulum Alba Iulia 7p; 3. Liberty Salonta 7p; 4. FC Drobeta 6p; 5. UTA 5p; 6. CFR Timişoara 5p; 7. Jiul Petroşani 5p; 8. Dacia Mioveni 4p; 9. Minerul Lupeni 4p; 10. Mureşul Deva 4p; 11. CSM Rm. Vâlcea 4p 12. U Cluj 3p; 13. IS Câmpia Turzii 3p; 14. Inter Piteşti 3p; 15. Arieşul Turda 2p; 16. ACU Arad 1p; 17. FC Bihor 1p; 18. FCM Târgovişte 1p.